Deniz suyunun yararları nelerdir?

ÖlüdenizYaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte, yaz tatili planları yapılmaya başlar. Yaz döneminin gözde tatil seçeneği deniz kenarında yapılan tatillerdir. Deniz suyunun cilde, psikolojinize, vücudunuza sayısız faydaları olduğunu söyleyebiliriz. Bu etkileri denize ilk girişinizden itibaren kolaylıkla hissedebilirsiniz. Tarihte Yunanlılardan itibaren deniz suyunun iyileştirici etkisi pek çok toplumda kullanılmıştır. Mineral içeriği zengin olan deniz suyuyla yapılan banyolar, tarihte bile önemini korumuştur. Bunun olumlu etkilerinden sizlerde yaz aylarındaki tatil planınızla faydalanabilirsiniz. Havuz suyu yerine deniz suyunu tercih edeceğinizi düşünüyoruz.

Deniz suyunun yararlı etkileri

Bağışıklık sisteminin daha sağlıklı olmasını sağlar

Deniz suyu içindeki vitaminler, amino asitler, bileşenler, mineral tuzlar anti bakteriyel ve antibiyotik etkileri olacak mikro organizmalar bulunur. Bunlar sayesinde sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz. Deniz suyundaki bileşenler kan plazmasına benzer. Bu nedenle denize girildiğinde vücut tarafından rahatça emilir ve kullanılır. Uzmanların bir kısmı denizin gözenekleri açtığını ve emilen minerallerin hastalık yapıcı toksinleri uzaklaştırdığını savunur.

Kan dolaşımının kolay olmasını sağlar

Deniz suyu vücuttaki kan dolaşımının daha kolay olmasını sağlar. Bunun sebebi sağlıksız beslenme, hava kirliliği, stres gibi etkenlerle azalan mineralleri yeniden yerine koyması sayesinde gerçekleştirir.

Denize girenler kendilerini daha iyi hisseder

Denize giren kişilerin nedenleri arasında sağlıklı olmak ve kendini iyi hissetmek gibi sebeplerde bulunmaktadır. Denizde yüzmek vücutta iyileştirici mekanizmayı aktifleştirir, eklem iltihabı, astım gibi çok sayıda hastalığa karşı direnç sağlar. Deniz suyu magnezyum açısından zengin olduğundan kasları rahatlatır, stresi azaltır, uyku düzenine yardımcı olur.

Cilt sağlığına olumlu etki yapar

Magnezyum bakımından zengin olan deniz suyu, cildin nemini sağlar, daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Ciltte olan akne, sivilce gibi sorunlarla baş etmeyi sağlar. Bu nedenle güzellik merkezlerinde deniz suyu sıkça kullanılmaktadır. Özellikle mantar ve ayak kokusunun önlenmesi, ölü hücrelerin arındırılması, hüre yenilenmesi, detoks gibi etkileri olduğundan, deniz suyu herkese tavsiye edilir.

Deniz suyunun diğer faydaları

 • Deniz suyunun iltihap azaltan etkisi olduğundan, sedef hastalığı, atopik dermatit gibi cilt hastalıklarının tedavisinde destekleyici olabilir
 • Antiseptik özelliği nedeniyle isilik, küçük yara gibi sorunlarda yararlıdır. Bu etkisi içeriğindeki tuz ve potasyum klorür sayesinde olur.
 • Cildin elastikiyet kazanmasına yardımcı olur, cilt sorunlarını giderir
 • Kan dolaşımında oksijen seviyesinin artmasını sağlar
 • Deniz suyundaki iyot tiroit bezi faaliyetini destekler, bağışıklık sistemine yardımcı olur
 • Doğal antiseptik özelliğiyle enfeksiyonlarla mücadele etmede, mantar, bakteri gibi sorunlarda etkilidir
 • Soğuk algınlığı gibi sorunları hafifletir
 • Sinüzit ve bronşit rahatsızlığında yardımcıdır
 • Deniz suyu burun yollarının temizlenmesini sağlar
 • Zihni açar, stresi azaltır
 • Halsizlik, depresyon, sinirlilik gibi sorunların tedavisinde destekleyicidir
 • Uykusuzluk sorunu olanlara iyi gelir
 • Deniz suyu doğal peeling etkisi yapar
 • Deniz suyuyla yapılan gargara diş ağrılarına iyi gelir, ağız yaralarının hızla iyileşmesini sağlar
 • Deniz suyuyla yetiştirilen küçük domatesler bile antioksidan bakımından zengin olur. Bunlar vücudun kanser, kalp krizi gibi rahatsızlıklara karşı direnç sağlamasına yardımcı olur.

Deniz suyu bu kadar faydalı olmasına karşın, kesinlikle içilmemelidir. Çünkü içeriğindeki tuz miktarı fazladır ve vücutta dehidrasyon etkisi gösterir. Bu insanlarda ölüme bile neden olabilir. Denizde yüzmek içinde temiz yerlerin seçilmesi tavsiye edilir. Kirli deniz suyu yarardan çok zarar getirir.

Bir Cevap Yazın