Protez ayak nasıl uygulanır?

Protez ayak uygulamasını ayaklarında özellikle hareketin sağlandığı bilek kısımlarında kireçlenme sorunu bulunan kişilere yapılır. Ayak bileğini sabitlemek amacıyla geçmişte yapılan artrodezi uygulaması iyileşme süresinin uzun sürmesi sebebiyle, günümüzde daha iyi sonuçlar veren ayak protezlerinin uygulamasını iyice yaygınlaştırmıştır. Ayak bileğinde oluşan meydana gelen kireçlenme diz ve kalçada oluşan kireçlenmelerle kıyaslandığında dokuz kat daha az kireçlenme sorununa maruz kalır. Ancak oluştuğunda sorunu yaşayan hastalarda hareket kısıtlılığına ve ağrıya sebep olur. Ayaklarda yaşanan kırıklar, kireçlenmenin en büyük nedeni olarak kabul edilir. Kırık sonrasında tedavi uygun bir şekilde yapılmış olsa bile, kireçlenme olasılığı normal kişilere göre % 15 oranında artış gösterir. Bu sebeple ayak sağlığına büyük önem verilmedir. Kırıkların tedavisi dikkatli yapılmalı, sonrasında kontroller ihmal edilmemelidir.

protez ayak

Protez ayak kimlere uygulanabilir?

Protez ayak uygulaması yapmak için hasta seçiminde belli bir kriter bulunmaz. Bu karar verilirken uyulması gereken, dikkate alınması gereken kuralları doktorun kendisinin uygulaması gerekir. Hastaları bu konuda bilgilendirip, verilecek karar kendisine bırakılabilir. Çok hareketli bir yaşamı bulunan aktif kişiler, varus valgus deformitesi 150 nin üstünde olanlar, vücut kitle indeksi 25 kg/m2 üzerinde olan kişiler, travmatik kökenli kemik kaybı olanlar, talusta çıkarılamayacak kadar nekroz alanları olanlar bu işlem için uygun aday olabilir. Bunun yanı sıra deformitesi olmayan, fazla aktif bir yaşamı bulunmayan, eklem açıklığının % 70 i korunmuş ancak kıkırdak kaybı nedeniyle ciddi ağrıları bulunan kişilerde ayak protezi için uygun aday olabilir. Ayrıca daha önce ayağında bulunan eklemleri sabitlenmemiş olan hastalara da ayak bileği protezi uygulanabilir. Bu gibi olgularda artroplasti sonrasında dizilim bozukluğu toleransı bulunmayacağı için ayak protezlerinin cerrahileri hata yapılmadan uygulanmalıdır.

Protez ayak kimlere uygulanmaz?

Protez ayak uygulaması nabzı alınamayan diyabetik hastalara, charcot ayağı bulunanlara, periferik damar hastalığı sorunu bulunanlar, düşük ayak problemi yaşayanlar, ayak bileğinde önemli bir yarası olanlar, aktif olarak enfeksiyon geçiren kişiler, çarpık ayak deformitesi bulunanlara ayak protezi yapılmamalıdır. Protez uygulanacak hastalarda dolaşım sorunları bulunmamalı ve nöromusküler sorunların yaşanmaması gerekir. Bu hastaların bir günde iki paket veya daha fazla sigara içmesi halinde de, protez uygulaması yapılmaz.

Protez ayak uygulaması nasıl yapılır?

Protez ayak bilek kısmına plak ve vidalarla uygun şekilde 90 derece olarak sabitlenmektedir. Protez sonrasında hastaların bacakları genellikle 3 hafta kadar alçı atelde tutulur. Daha sonra hastalar özel yapım bir botla yere basabilir. Bu süre yaklaşık olarak bir ay kadar sürer. Ayak bileğine yapılan protezde amaçlanan, hastaların günlük aktivitelerini ağrısız şekilde yerine getirebilmeleridir. Hastalara ayaklarıyla yapacakları ağır işler varsa, ayakların kullanıldığı sporları yapıyorlarsa bunun için  protez ayak uygulaması yapılmamalıdır. Uygulamanın yapılması yaklaşık olarak 1-1,5 saat kadar sürmektedir. Hastaların hastanede kalış süresi ise üç gün kadar sürer. Hastane sonrasında hastalar üç hafta kadar desteksiz olarak ayaklarını yere basmamalıdır.

Bir Cevap Yazın