Portakal yağının faydaları nelerdir?

portakalKış meyvelerinden olan portakal iyi bir C vitamini kaynağıdır. Portakal yağı ise, portakalın çiçeklerinden ve kabuklarından elde edilmektedir. Bu bitkisel yağ çoğu hastalığın etkilerini hafifletmek için kullanılabileceği gibi, çeşitli cilt sorunlarında kullanılabilen faydalı bir bitkisel ilaç niteliğindedir. Bu konuda uzmanlar cevizin beyne benzemesi nedeniyle beyin ve hafıza sorunlarına iyi gelmesi gibi, insanların cilt yapısıyla portakalın içinde olan bileşenlerin birbirine oldukça uyumlu olduğunu belirtirler ve çok sayıda cilt sorununun çözülmesinde rahatlıkla kullanıldığını söylerler. Portakal yağının faydalarını bizlerde değerlendirelim istedik.

Portakal yağının faydaları nelerdir?

Portakalın kendine has kokusu birçok kişinin hoşuna gider. Bu özellikle kadınların adet döneminde ve menopoz döneminde iyi bir yatıştırıcı olup, ruhsal olarak rahatlatıcı görev görür. Bunun dışında kişide anksiyete bozukluğu sorunu olduğunda, portakal yağının iyi geldiğinin tespit edildiğini belirtebiliriz. Portakal yağının bu hoş kokusu kişide endişeyi azaltır ve kişinin moralini yükseltir.

Portakal yanının önemli bir özelliği de vücutta iltihap giderici etkisinin olmasıdır. Vücutta olan iltihapları, enfeksiyon ve toksinleri dışarı atan bir özelliği bulunmaktadır. Vücutta doku şişmeleri meydana gelirse, kan dolaşımını uyarır ve şişliklerin inmesine yardımcı olur.

Soğuk algınlığı, grip ya da başka bir sebepten boğazda şişlikler meydana gelirse, portakal yağıyla boğaza gargara yapılabilir. Özellikle grip gibi enfeksiyonlar sırasında mikrobun vücuda yayılmasını engel olur. Ağızda aft adı verilen yaralar çıkarsa portakal yağıyla gargara yapılabilir.

Kas kasılması ya da spazm sorunu yaşıyorsanız portakal yağından mutlaka yararlanmalısınız. Sorun olan bölgeye portakal yağı damlatıp hafifçe masaj yapabilirsiniz. Bunun yanında portakal yağı ishale de iyi gelir.
Kabızlık sorunu toplumda çoğu kişinin dert yandığı önemli bir rahatsızlıktır. Kabızlık sorunu yaşayanlar karın bölgesine portakal yağından damlatın ve dairesel masaj yapın. Portakal yağı kabızlığa iyi geldiği gibi, diğer sindirim yolu hastalıklarına da iyi gelir.

Portakal yağının aynı zamanda idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden vücuttan toksinleri dışarı atmada çok etkilidir. Vücutta biriken ürik asit, safra ve tuzun dışarıya atılmasını daha kolay hale getirir.
Portakal yağı cildiniz içinde iyi bir dost sayılır. Vücutta biriken fazla yağlardan kurtulmada, selülitlerin azaltılmasında işe yarar.

Bazen çiftlerde cinsel sorunlar ortaya çıkabilir. Bunların arasında zevk almama, sertleşme, isteksizlik ve iktidarsızlık ye alır. Bunların çözülmesinde portakal yağından faydalanılabilir.

Ciltte kırışıklığa dönüşebilecek ince çizgiler oluşmaya başlarsa, mutlaka portakal yağını kullanın. Ciltte kan akışını hızlandırır ve cildinizin daha canlı ve parlak görünümüne yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın