Bali adasında nereleri gezebilirsiniz?

baliBali Endonezya’ya bağlı adalardan birisidir. Burası eşine az rastlanan kumsallarıyla ve tapınaklarıyla sizlere de cazip gelecek bir güzel bir yerleşim yeridir. Aynı zamanda adanın takımada devleti olan Endonezya’nın en fazla bilinen ve turizm bakımından en fazla rağbet gören adasıdır. Adada güney bölümündeki sahiller beyaz kumlarla, kuzey tarafındaki sahillerde siyah kumlarla, etrafıysa mercan kayalıkları ile kaplıdır.

Adada tropikal bir iklim hâkim olduğundan, her mevsim ılık ve nemli bir iklim koşuluna sahiptir. Bali tabiri caizse mavi ve yeşilin buluştuğu ender rastlanan doğal güzelliklerin birlikte olduğu bir adadır. Bali’de her mevsim turistlere rastlamak mümkündür. Turizm bakımında oldukça gelişmiş olduğundan, buradaki muhteşem turistik tesislerin rahatlığını yaşayabilirsiniz. Eğer doğunun mistik atmosferini görmeyi isterseniz, Bali sizler içinde iyi bir tercih olacaktır. Adanın her tarafında göreceğiniz tapınaklar ve tanrıları simgeleyen heykeller sizler içinde ilginç bir deneyim olacaktır.

Burası Endonezya’da Hindu geleneklerinin günümüzde bile yaşatıldığı tek adadır. Üstelik burada yaşayan halkın çoğunluğunun İngilizce bilmesi yüzünden, fazla zorlanmadan burada güzel bir tatil yapabilirsiniz. Bali’ye gitmeyi düşünürseniz, sizler için gezebileceğiniz yerlerini bir araya topladık.

BOUTIGUE SPA SEKAR JAGAT: Nusa Dua’da yer alan spa merkezi ziyaretçiler tarafından talep gören yerlerden.

BATUR YANARDAĞI: Bali’de bulunan en popüler ve aktif yanardağı Mt. Batur, çok fazla ziyaretçiye hitap etmektedir. Yanardağın yakınında bulunan balık türleriyle ünlü olan Danau Batur gölünü de ziyaret edebilirsiniz.

MAYMUN ORMANI: Ubud’daki 27 dönüm arazi üzerine kurulmuş olan Maymun Ormanı’na giderek, burada muzlarla maymunları beslemek isterseniz, oldukça heyecanlı zamanlar geçirebilirsiniz. Burada yengeç yiyen maymun türlerini görebilirsiniz. Komodo Ejder Heykeli ise, buraya farklı bir güzellik kazandırmış.

TANAH LOT TAPINAĞI: Okyanustaki bir kayanın üzerine inşa edilmiş olan bu tapınak, Bali adasının simgeleri arasındadır. Tapınak 600 yıllık geçmişe sahiptir. Buradaki gün batımının manzarasını görmelisiniz. Ayrıca burada düzenlenen ateş şovları ve dans gösterilerini de görebilirsiniz.

MENGWI TAPINAĞI: Adada bulunan ikinci büyük tapınak olan Mengwi, görkemli ihtişamıyla sizleri karşılayacak.

LA MAYEUR MÜZESİ VE EVİ: Sanur bölgesindeki bu müzeyi ziyaret etmeyi unutmayın.

GİTGİT ŞELALESİ: Adada kuzeyde bulunan, Bedugul kasabasından sonra görülebilecek bir şelaledir.

WATERBOM SU PARKI: 1993 yılında kurulan ve ziyaretçilerin, halkın eğlenceli anlar geçirdiği bir su parkıdır. Her gün ziyaret edilebilen parkta, heyecanlı serüvenler yaşayabilirsiniz.

BALİ KUŞ PARKI: Dünyadaki en büyük kuş parkı olan yerde, binlerce kuş türü ile barınaklarını görebilirsiniz.

DANAU BATUR GÖLÜ: Mt. Batur yanardağının eteklerindeki göl, sizlere doğal güzelliğiyle huzuru yaşatacaktır.

PURA BESAKIH TAPINAĞI (ANA TAPINAK): 11. yüzyılda yapılmış olan tapınak, ziyaret açık değildir. Ancak tapınağı dışarıdan görme olanağına sahipsiniz. Dışarıdan bile görülmeye değer bir eserdir.

KINTAMANI VOLKAN TURU: Bu bölgedeki ziyaretlerinizde, buradaki mağazalardan dünyadaki en güzel incilerini alma şansına sahip olabilir, volkanın karşı tarafındaki restoranlarda güzel bir yemek yiyebilir ve bütün haşmetiyle Kıntamani Volkanını görme şansına sahip olabilirsiniz.

BALİ ORCHID GARDEN (ORKİDE BAHÇESİ): Tropikal bahçelerin içindeki çok fazla sayıda orkidenin bulunduğu bir yerdir. Huzur veren, sanki cennetten bir köşe gibi dinlenmenizi sağlayacak bir bahçedir.

ARMA MÜZESİ: Burası Bali sanat ve kültürünün tanınmasını sağlayacak bir müzedir. 1996 yılından itibaren ziyaretçilere açılmıştır. Burada dans ve müzik gösterileri de yapılmaktadır.

BARUNA TULAMBEN: Balık tutulacak, dalış yapılabilecek güzel bir spor merkezidir. Bu aktivitelere meraklıysanız, tavsiye edeceğimiz bir yerdir.

KUTA PLAJI: Adadaki en bilinen plaj burasıdır. Üstelik Kuta plajı, her zaman kalabalıktır. Bazen plajın suyu çekildiğini için, sahilde yürümenizde mümkün olabilir.

GOA GAJAH: Bali halkının kutsal bir mekân saydığı GOA GAJAH tapınağının içinde, yine kutsal sayılan kaplıca ve su kaynakları bulunmaktadır. İçeriye sadece bacakları örten peştamalla girilebilir.

BALİ HAYVANAT BAHÇESİ: Toplam olarak 22 dönümlük alana kurulmuş olan adanın hayvanat bahçesinin içinde evcil ve yırtıcı hayvan türlerini görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın