Akupunktur ile sigarayı bırakabilir misiniz?

sigara bırakmaAkupunktur alternatif tedavi yöntemlerinden biri olmasına rağmen, etkinliği bilimsel olarak kabul edilen ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Akupunktur çeşitli sorunların tedavi edilmesinde kullanılır. Oldukça eski tedavi yöntemlerinden birisi olan akupunktur, vücutta kronik ağrıların tedavi edilmesinde, tüp bebek tedavisinde eşlerin stresini atması için, bağışıklık sistemini güçlendirmek için, psikolojik problemlerin düzeltilmesi için ve bunların dışında çoğu sorunun giderilmesinde kullanılır.

Akupunkturun kullanıldığı alanlardan birisi de sigarayı bıraktırmak için uygulanmasıdır. Günümüzde sigaranın bırakılması amacıyla yaygın şekilde uygulanan akupunktur, gerçekten başarılı bir yöntem olarak sonuçlar vermektedir.

Sigarayı bırakabilmek için akupunktur yöntemini kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey size düşüyor, yani sigarayı bırakmayı gerçekten istemelisiniz. Bu aşamayı başarılı bir şekilde geçerseniz, akupunktur sizdeki nikotin bağımlılığını kısa sürede yok edecek ve vücudunuzda nikotinin yokluk krizine girmesi önlenecektir.

Akupunktur yöntemiyle sigarayı bırakma seansları

Akupunktur tedavisi sayesinde hastaların büyük bir bölümü 5 seansta sigarayı bırakabilir. Yapılan bu seansların aralıkları ise, hastanın sigarayı içme alışkanlığına göre ayarlanır. Bazı hastalarda tek seansta bile sigarayı bırakma mümkün olabilir.

Akupunktur tedavisi yardımıyla sigarayı bırakma döneminde dikkat edilmesi gereken konu, hastanın nikotin sakızı ya da sigarayı kullanmamasının gerekmesidir. Vücudunuz nikotine akupunkturun ardından ihtiyaç duymaz ancak hasta sigara içmeye ihtiyacı olduğunu psikolojik olarak düşündüğü takdirde, sigarayı içmekten kendisini alamaz. Bu yüzden tedaviye başlarken sigarayı bırakmayı istemek ve manevi açıdan kendisini buna hazırlaması önemlidir.

Bundan başka akupunktur yöntemi ile sigarayı bırakmaya karar verenler, bunu uygulayacak merkeze gitmeden en az 12 saat önce sigara kullanmayı bırakması gerekir.  Nikotinsiz kalmış olan vücut, bu sayede akupunktura daha etkili şekilde yanıt verir. Sigara içilmediği için muayene sırasında vücudun vereceği tepkiler, vücutta özellikle kulaklarda daha net şekilde görülebilir. Fakat akupunktur merkezine gitmeden kısa süre önce sigara kullanılırsa, kulaktaki bu noktaların tespit edilmesi daha zor olacaktır.

Akupunktur tedavisi ile sigarayı bıraktırma konusundaki başarı oranları ise %90’a kadar çıkabilecek seviyededir. Akupunktur tedavisinin yanı sıra birlikte oksijen tedavisi de uygulanabilir. Bununla vücudun nikotinden temizlenmesi daha hızlı bir şekilde olur. Akupunkturun sigarayı bıraktırma konusunda en etkili tarafı ise, sigara içmeyen vücutta oluşan yoğun stresin azaltılmasını sağlamasıdır. Bu yüzden hasta, sigara içme isteğini daha kolay bastırabilir ve sigarayı aramaz.

Sigaranın bırakılmasında ilk 72 saat en kritik olan zamandır. Bundan sonra vücut ve kişi sigaraya ihtiyaç duymaz. Fakat 72 saat içinde sigaradan tek nefes dahi almış olursa, hastanın yeniden sigara bağımlısı olması kaçınılmazdır.

Bir Cevap Yazın