Porselen diş nedir?

porselen dişDiş hekimliği alanında estetik ve dayanıklılık açısından üstün özelliklere sahip olan porselen diş, alt kısımda farklı metallerin üstüne kaplanarak kullanılır. Günümüzde en çok zirkonyum elementi üzerine kaplanıp kullanılan porselen diş yapısıyla, kişilerde estetik görünüme sahip olan ve doğal görünüme yakın kabul edilen yapay dişler elde edilmektedir.

Porselen diş çeşitleri nedir?

Tam porselen kronlar: Daha çok ön dişlerde tercih edilen porselen dişlere, daha fazla dayanıklılık sağlamak için tam porselen kronlar hazırlanmaktadır. Porselen alt yapıya ihtiyaç duyan bir malzemedir. Bu etkenlerle birlikte daha dayanıklı bir yapıya sahip olmaktadırlar. Ağız yapısında estetik bir görünüm sağladığından, kişiler tarafından tercih edilme oranı yüksektir. Bu türdeki porselen dişin maliyeti, metal destekli olarak üretilen porselen dişlerden daha yüksektir. Ön dişlerde olan çarpıklıkların giderilmesi ve dişlerde olan renk değişimlerini düzeltmek için tercih edilirler.

Zirkonyum kaplı porselen diş: Bu türdeki dişler porselenin içine destek olarak beyaz renkli ve ışığı tam olarak geçiren özelliği bulunan zirkonyum elementi kullanılarak üretilmektedir. Bunlar hem alerjiye neden olmadığı için, hem de son derece dayanıklı olduğundan tercih edilir. Bu dişler doğal diş yapışınla kıyaslandığında daha uyumlu olduğundan ve renk olarak ta uygun olduğundan kişiler tarafından daha rahat kabul edilebilen diş türlerindir. Dayanıklı bir yapısı olduğundan, en arkada bulunan büyük azılarda bile tercih edilerek kullanılırlar.

IPS porselen dişler: Bu dişler kompozit dolgulara göre doğal dişlerle daha uyumlu bir yapıya sahiptir. Buna sebep olan bu dişlerin laboratuvar ortamında hazırlanması yüzündendir. Bu dişler hassas bir teknolojiyle hazırlanarak, IPS cihazı kullanılıp estetik bir yapı kazandırılır. Ancak aşırı kuvvet ve baskı uygulanan büyük azılarda tercih edilmemektedirler.

IPS porselen dişlerin özellikleri nedir?

  • Dokuların dostu olarak kabul edilen bu dişlerin ağız yapısıyla biyolojik uyumları yüksektir.
  • İleri bir teknoloji kullanılıp üretilirler.
  • Ağızda bulunan sağlıklı diş dokusuna zarar vermeyen özellikleri vardır.
  • Doğal dişlerin sertliğine uyumlu olacak malzemelerden üretilirler. Aşınmaları krondan ya da kompozit dolgudan daha düşük olur.

Porselen dişler, üretildikleri materyale göre titanyum, zirkonyum ve nikelsiz metal alaşımlarıyla çeşitlere ayrılırlar. Bunlar dışında güçlendirilen porselenden üretilmiş olan porselen kronlar vardır. Aşırı derecede madde kaybı yaşamış olan dişlerin kronlanması tercih edilir. Ayrıca darbelerden ve çürüklerden dolayı kırılmış olan dişlerde de kullanılırlar. Kanal tedavisi uygulanarak tedavi edilmiş olan diş zayıflarsa kron yapılır. Çekilmiş olan dişlerde yanlarda olan destek dişler küçültülerek eksik dişlerle beraber porselen kaplama yapılabilir.

Bir Cevap Yazın