Ayakta çalışmak zararlı mı?

Herkes ekmeğinin derdinde. Bu nedenle saatlerce ayakta çalışmak durumunda kalanlar var. 10 saat belki de 12 saat oturmadan dinlenmeden iş yapanları biliyoruz. Ancak bu durumun sağlıksız olduğu konusunda ayakta çalışanların ne kadar bilgisi var acaba? Aynı zamanda saatlerce oturmak da bedene bazı hastalıkların gelmesine sebep oluyor.ayakta-c3a7alc4b1c59fmak-standing-desk-01

Peki zararları neler?

6 veya 8 saat ayakta çalışıyorsunuz hem de hiç yerinize oturmadan. Bu durumda ayaklarınıza bedenin tüm yükü binecek, dinlenme gibi bir durum söz konusu olmadığı için bu yük her defasında bacaklara daha ağır gelecektir. Bu durumda ayak ve bacaklarda şişmeler meydana gelir. Ayaklarda ağrıların ve yorgunlukların sürekli olması da sürekli ayakta durup, dinlenmemenin bir sonucudur. Bundan daha kötüsü ise varis hastalıklarının başlaması.

Gelelim sürekli oturarak çalışanlara. Vücudun hareketsiz kalması sonucunda kanda hareketsizlik söz konusu oluyor. Buda damarlarda kanın pıhtılaşmasına ve bacaklarda ağrılara sebep oluyor. Kişi giderek kendisini taşıyamayacak duruma gelebiliyor. Ani hareketlerde ise baş dönmeleri ve yerinden kalkamama, savrulma söz konusu olabiliyor. Bundan bedenin dengesiz bir şekilde iş yaptığının bazı alametleri. Bacaklarda ve ayaklarda karıncalanma çok oluyorsa, kanın harekete ihtiyacı olduğu alarmı vücuda  veriliyor demektir.

Eğer ayakta çalışanlardansanız kendinize bakmanız gerekir. Bu bakımdan ilk yapmanız gereken iş, doğru bir ayakkabı seçimidir. Öncelikle ayakkabı numaranızın bir numara büyük olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü normal ayakkabı ölçünüze uygun ayakkabı aldığınızda, ayakta çalışma sonucu şişen ayakların daha fazla sıkışmasından kaynaklı zarara yol açarsınız. Şişme payının ayakkabı da bırakılması, en azından sıkışmadan meydana gelecek olan acı veya zararları ortadan aldırır. Ortopedik modellere ayakta çalışan kişilerin daha çok rağbet etmesi gerekir. Mevsimsel ayakkabılar giymeliler. Kışın ortopedik bir bot, yazın ise normal bir ayakkabı giyebilirler.

Bir Cevap Yazın