Pizza nasıl yapılır?

pizzaPizza, İtalyan mutfağının tüm dünyaya hediye ettiği en çok tüketilen, afiyetle yenilen leziz yemeklerden biridir.

Pizzanın başarısını hamurunun kıvamı ve kalitesi kadar, seçilen malzemelerin uyumu belirlemektedir. Pizzanın kişisel zevklerimize uygun hale getirmede bu malzemelerin ne olduğu büyük önem arz etmektedir. Bu nedenledir ki, pizza üreticileri müşterilerine çeşit çeşit seçenekler sunmaktadır. Ancak yine de tüketiciler standart malzemelere ilaveler ya da eksiltmeler yaparak arzu ettikleri çeşitliliği sağlama yoluna gitmektedirler.

Böyle bir durumda ev yapımı pizzanın ayrıcalığı tartışılmaz, zira malzemeler tamamen sizin kontrolünüzde olacağından sonuç da garanti olacaktır.

Peki evde pizza nasıl yapılır?

Önce malzemelerimizi hazırlayalım; hamuru için; 1 su bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı toz maya, 3 su bardağı un, 1 kaşık sıvı yağ; üzeri için; 300 gr kaşar peyniri ve isteğe göre belirlenecek diğer malzemeler.

Ilık suda şekeri eriterek pizza yapımına başlayalım. Eriyik karışıma mayayı da ekleyip karştıralım. Unun ortasına biraz tuz ilave edelim;  ayrıca sıvı yağ ve şeker, su, maya ile hazırladığımız karışımı koyalım. Daha sonra iyice yoğuralım ve yarım saat kadar pizza hamurumuzu dinlendirelim.

Hamuru yağlanmış tepsimize alıp, yayalım. Düzgün bir zemin oluştuktan sonra 2 kaşık sulandırılmış salçayı bu zeminin tamamına sürelim. Daha sonra rendelenmiş kaşar peynirinin bir kısmını bu zemine yayalım. Bundan sonraki aşama en zevkli aşama, zira sıra pizzanın malzemelerini hamurun üstüne arzu ettiğiniz şekilde ve çeşitte yerleştirmeye geldi. Sınır yok, kontrol tamamen sizde. Salam, sucuk, mantar, mısır, yeşillik her ne arzu ediyor iseniz kullanabilirsiniz. En son kat olarak da rendelenmiş kaşar peynirinizin kalanını malzemelerin üzerine serpiştirin.

Tepsinizi fırına koyun, iyice pişene kadar bekleyin. Malzemeler zaten tüketilebilir kıvamda olduklarından önemli olan hamurun pişmesidir.

Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın