Pürüzsüz bir cilt için ne yapılmalı?

Pürüzsüz CiltCildin bebeksi bir güzelliğe sahip olması anlamına gelen pürüzsüzlük, vücuttaki organların sağlıklı çalışmasıyla ve cildin nemini korumasıyla elde edilen artı değerlerden biridir.

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için yapılması gereken en önemli şey bol bol su tüketmektir. Su tüketimi hem vücudun toksinlerden arınmasına yardım ederek organların sağlığını korumasına, hem de cildin nemli kalmasına yardım ettiği için kesinlikle ihmal edilmemeli ve mevsim şartlarına göre istisnasız her gün uzmanların belirttiği miktarda su içmeye özen gösterilmelidir. Bu yapıldığında hücreler buruşup kırışmayacağından cilt çok daha parlak ve kusursuz görünecektir.

Güzellik içten gelir sözünün en bariz göstergesi olan cildin pürüzsüz olması veya kalması için yapılması gerekenler listesindeki ikinci madde ise dengeli ve sağlıklı beslenmedir. Pürüzsüzlük çoğu zaman beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak kazanılan veya kaybedilen bir özellik olabilmektedir.

Beslenmede meyve ve sebze tüketmeye ağırlık vermek, kışın nar, portakal, mandalina, kivi gibi cildin onarılmasına yardım eden meyveleri, yazın ise zengin mineral yapısıyla cildin parlamasını sağlayan üzümü sıkça tüketmek çok faydalı olacaktır. Her mevsim doğada yetişen elmanın da içerdiği glikolik asitlerle gözenek sıkılaştırıcı ve cildin renk dengesini koruyucu olduğu unutulmamalıdır.

Cildi pürüzsüz hale getirmenin püf noktası karaciğeri yormamak olduğu için aşırı yağlı, sindirimi zor, ağır yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalı ve ev yapımı yoğurt gibi karaciğeri temizleyen gıdaların etkisinden yararlanılmalıdır. Çünkü vücut içerde ne kadar sağlıklı olursa cilt de dışarıda o kadar güzel olur.

Hücre yenileyici ve onarıcı etkisi çok fazla olan kivinin dıştan maske olarak uygulanması da pürüzsüz, parlak bir cildin hayalini kuranlara çok yardım edecektir.

Bunun için bir kiviyi çatalla ezip cildinize sürmeniz ve 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla hafif masaj yaparak yıkanmanız yeterlidir. Daha ilk uygulamada gözle görülür bir fark elde edeceksiniz.

Bir Cevap Yazın