Pilates nedir?

Fiziksel bir çalışma sistemi olan pilates, 1900’lerin başlangıcından itibaren Joseph Hubert Pilates tarafından geliştirilmiş ve zaman içerisinde daha da geliştirilerek günümüzde uygulandığı haline gelmiştir. Günümüzde dünya üzerinde milyonlarca insanın sağlıklı bir yaşam için düzenli şekilde uyguladığı pilates egzersizleri, vücudun farklı bölgelerinin etkili bir şekilde çalışmasını sağlayarak çok daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sağlamaktadır. Hubert Pilates 20. yüzyılın başlarından itibaren üzerinde çalıştığı egzersiz sistemi hakkında iki farklı kitap kaleme alarak insanlara sağlıklı bir yaşam için son derece yararlı egzersizler göstermiştir.

Omurganın desteklenerek bel, sırt ve boyun ağrılarının tamamen ortadan kalkmasını sağlayan pilates, ayrıca beden dengesinin sağlanmasında da oldukça etkili bir egzersiz sistemidir. Vücut genelinde etkili olan egzersizlerin bütünleştirilerek uygulanmasını sağlayan pilates, çoğu insan bilmese de zihin kaslarının da çalışmasını sağlar. Temel kasların düzenli bir biçimde çalıştırılmasına yoğunlaşan bir egzersiz programı olan pilates, bunun dışında kişiye göre özel programlar oluşturulabilmesini de sağlar.

Pilates egzersiz sistemi birçok uygulamadan farklı olarak aynı hareketlerin çok sayıda tekrarlanmasından ziyade, bazı temel kaslara yönelik değişik hareketlerin daha az sayıda ancak kontrollü bir biçimde yapılmasını sağlar. Joseph Pilates ilk aşamada 500 civarında farklı egzersizi bizzat tasarlamış ve bu egzersizlerin uygulanış biçimlerini teker teker açıklamıştır. Nefes kontrolünün de tüm egzersizler de çok önemli olduğunu söyleyen Pilates, zihin ve beden sağlığının doğru nefes alımı ile kontrol edilebileceğini söylemiştir. Pilates egzersizleri kişinin vücudunun daha güçlü bir hale gelmesini sağladığı gibi, beden farkındalığı ve zihinsel konsantrasyonun da artmasını sağlamaktadır.

Vücut estetiğine olan faydaları açısından pilates egzersizleri incelendiğinde son derece yararlı ve kalori yakılmasına yönelik hareketler içerdiği için kısa zamanda formda bir görünüme sahip olunmasını da yararı vardır. Vücudun özgür bir biçimde hareket etmesini sağlayan pilates hareketlerinin düzenli uygulanması, kişinin dış görünümünün çok daha estetik bir hal almasını sağlamaktadır. Karın, sırt, bacak ve kalça bölgesi üzerine yoğunlaşan pilates egzersizlerinin uygulanması ile kişinin vücudunun şekillenmesine yardımcı olurken, fiziksel anlamda tüm bedenin çok daha sağlıklı bir şekilde çalışması da sağlanır.

 

Bir Cevap Yazın