Ozon tedavisi nedir?

Atmosferimizde yoğun biçimde bulunan bir gaz olan ozon gazı, günümüzde çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Aktif bir oksijen molekülü olan ozon gazı, hastalara gaz halde uygulanır. Yaşamımız için gerekli olan oksijen gazının daha yüksek enerli hali olan ozon gazı, tıpta medikal ozon olarak adlandırılır. Birçok farklı uygulama alanı olan ozon tedavisinin özellikle hücre yenilenmesine olumlu bir etkisi vardır. Ayrıca vücudun kan dolaşımını düzenleyerek dokuların daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olur. Serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olan ozon gazının, antioksidan özelliği de vardır.

Daha geç yaşlanmayı sağlayan ozon gazı tedavileri her geçen gün Avrupa ve Amerika’da daha popüler daha gelmektedir. Genç yaşlanmaya önemli bir destek olan ozon tedavisi, son yıllarda ülkemizde de hızla yaygınlaşmıştır. Ozon tedavilerinin birçok insan tarafından tercih edilmesinde doktorların bu tedavi biçimini desteklemesinin de önemli bir payı bulunmaktadır. Hiçbir yan etkisi olmayan ozon tedavisi, doktorların hastaları üzerinde güvenle kullanabileceği bir tedavi biçimi haline gelmiştir. Ozon tedavisinin tıpta çok çeşitli alanlarda kullanımı mevcuttur. Kısaca bu alanlar; romatizmal hastalıklar, nörolojik hastalıklar, obezite, cilt hastalıkları ve kronik yorgunluktur. Şeker hastalığı ile birlikte romatizma rahatsızlığı olan hastaların bazı ilaçları kullanamamaları sebebiyle ozon tedavisine başvurmaları kendi yararlarına olacaktır.

Bilinen hiçbir yan etkisi olmayan ozon tedavisi sayesinde romatizmal ağrılardan kolayca kurtulmak mümkündür.  Özellikle kas romatizmalarında ozon tedavisi uygulamalarının başarı oranı çok yüksektir. Yoğun bir hayat yaşadığı için  kendine fazla vakit ayıramayan ve gerek fiziksel gerekse zihinsel efor sebebiyle sürekli yorgunluk çeken insanlar için ozon  tedavisi, bir kurtarıcı görevi görmektedir. Bu tarz yaşantısı olan insanlar, performanslarında yaşadıkları düşüşü haftada  bir ya da iki seans ozon tedavisine giderek çok kolay biçimde geri kazanabilmektedir. Ozon tedavisi sayesinde ilerleyen yaşlarda kas ve kemik yapıları korunarak, yaşam kalitesi bir üst noktaya çıkartılabilinir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli konu; ozon tedavisini kesinlikle gerekli sertifikaları bulunan ve sağlık koşulları uygun olan merkezlerde yaptırmanızdır. Ozon tedavisi konusunda uzmanlığı olmayan kişiler tarafından uygulanmaya çalışılan yöntemleri, kişilerin sağlıklı olmak için gittiği merkezlerde aksine sağlıklarından olmalarına neden olmaktadır. Tedavi yöntemleri konusunda hekimize danışmadan, arkadaş çevrenizin ya da televizyonların etkisinde kalarak ozon tedavisine gitmek daha sonra hayak kırıklığı yaşamanıza neden olabilir.

Bir Cevap Yazın