Diş macunu nasıl yapılır?

Modern yaşamın bir parçası haline gelen diş fırçalama alışkanlığı, sağlıklı dişlere sahip olmak kadar estetik görünüm içinde oldukça gereklidir. Küçük yaşlardan itibaren her gün kullandığımız diş macunları hayatımızın rutin bir parçası haline geldiğinden, nasıl yapıldıkları üzerine fazla kafa yormayız. Sanılanın aksine insanlar diş macununu yakın bir gelecekte kullanılmaya başlamamıştır. Yapılan arkeolojik araştırmalar, M.Ö. 5. Yüzyıl civarında Mısırlıların diş macunu yaptığını göstermektedir. Bu diş macununun Lale Çiçeği, tuz ve biberden üretildiği belirtilen bir Eski Mısır yazmasını bulan arkeologlar, insanlık tarihinde çok uzun zamandır diş macunu kullanıldığını ortaya çıkartmıştır.

Yunanlılar ve Romalılar tarafından diş macununa kemik tozu karıştırılarak, diş üzerinde aşındırıcı bir etki göstermesi sağlanmıştır. Ayrıca birçok toplum diş macunlarına temizleyici etki sağlamak için içerisinde idrar koymayı dahi denemiştir. Yüzyıllar boyunca diş ve diş eti sağlığına son derece zararlı birçok diş macunu kullanılmasına rağmen, 1901 yılında Amerika’da günümüzün modern diş macunlarının temeli atılmıştır. Colarado eyaletinde görevli bir diş hekimi bu bölgede yaşan insanların çok az diş çürümesi sorunu yaşadığını fark edince, bunun nedenini araştırmaya başlar. Elde edilen sonuçlara göre; yöre halkının içtiği suyun içerisinde bulunan “florit”, insanların dişlerinin çürümesini engellemektedir. Bu aşamadan sonra üretilen diş macunlarında kullanılan ve günümüzde dahi piyasadaki neredeyse tüm diş macunlarının içerisinde bulunan florit, diş macunu üretiminin temel maddesini oluşturmaktadır.

Bunun haricinde kullandığınız diş macunun içerisinde; Sodyum bikarbonat (ki bu aslında bildiğimiz karbonat demek oluyor), propelin glikol (diş macununun nemli kalmasını sağlar) ve diş macunun köpürmesini sağlayan maddeler bulunmaktadır. Son derece basit bir yapısı olmasına rağmen diş macunu, sağlıklı ve güzel görünen dişlere sahip olmak için son derece gerekli bir maddedir.

Bir Cevap Yazın