Göğüs ağrısı neden olur?

Göğüs ağrısı çoğu insanın üzerinde fazla durmadığı ve doktora gitmeye gerek görmediği bir şikayettir. Aslında önemsenmeyecek kadar basit bir sorun olmayan göğüs ağrısı, sanılanın aksine çok ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Göğüs ağrısı göğüs kafesi içerisinde bulunan; kemikler, kaslar, yemek borusu, kalp, akciğer ve soluk borusu gibi çok önemli organlarda meydana gelen sorunlardan kaynaklanabilir.

Göğüs ağrısı hisseden bir kişinin öncelikli düşünmesi gereken kalp sorunlarıdır. Dünyamızda her geçen gün kalp ve buna bağlı damar hastalıkları yüzünden yaşamını yitiren insanların sayısı artmaktadır ve göğüs ağrısı, kalp krizi ve kalp problemlerinin bir numaralı habercisidir. Yapılan araştırmalara göre; göğüs ağrısı şikayeti ile hastanelerin acil servislerine başvuran insanların %30’una, kalp krizi ya da kalp spazmı teşhisi konulmaktadır. Bu nedenle göğüs bölgesinde herhangi bir ağrı hissedildiği an, vakit kaybetmeden en yakın hastaneye başvurmak son derece önemlidir. Kalp krizlerinin önlenmesinde erken müdahale çok büyük bir etkendir.

Göğüs ağrısına neden olan hastalıklardan bir diğeri de reflüdür. Reflü kısaca; midenin içerisinde bulunan besin ve mide asidinin, işlev bozuklukları nedeni ile yemek borusuna kaçmasıdır. Son derece kuvvetli bir asit olan mide asidi, yemek borusu dokusuna zarar vererek, göğüs ağrılarına neden olabilmektedir. Reflü ilerleyen aşamalarda yemek borusunda derin yaraların açılmasına neden olabileceğinden, son derece ciddi bir hastalıktır. Uzman bir hekimin uygulayacağı doğru reflü tedavisi ile göğüs ağrılarından da kısa süre içerisinde kurtulmak mümkündür.

Halk arasında göğüs ağrısı çeken insanların akciğerlerinde ciddi sorunlar olduğuna dair inanış doğru değildir. Yapılan istatistiklere göre; akciğer kanseri nedeni ile göğüs ağrısı çeken insanlar bu şikayet ile hastaneye başvuran insanların sadece %2’sini oluşturmaktadır. Bu tür durumlarda hekimler, öncelikli olarak hastanın kalbini kontrol ettikten sonra akciğer filmi çektirmelerini isteyerek kanser riski olup olmadığına bakmaktadır.

Göğüs ağrısına neden olan şikayetlerin çok büyük bir bölümünü de, göğüs kafesini oluşturan kemikler ve kaslardan kaynaklanan sorunlar oluşturmaktadır. Göğüs kafesinin hemen altında bulunan zar tabakası ağrılara karşı çok duyarlı olduğundan, göğüs kaslarından ve kemiklerinden kaynaklanan sorunlar neticesinde oluşan göğüs ağrıları çok şiddetli olabilmektedir. Bu nedenle pek çok hasta bu denli şiddetli bir ağrıya kalp krizinin neden olduğunu düşünerek, hastaneler büyük bir panik içerisinde gitmektedir. Göğüs kafesi kırılmaları ve çatlakları da çok şiddetli göğüs ağrılarına neden olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın