Diyet ürünler sağlığa zararlı mı?

Diyet ürünlerin özellikleri farklılık göstererek, genel olarak normal ürünlere kıyasla daha az kalori içerirler. Diyet yiyeceklerin yağ oranları düşürülerek, kalori değerleri yaklaşık olarak üçte bir oranında azaltılır. İçerdikleri sodyum açısından da normal ürünlere oranla %50 daha az sodyum içerirler.

Kullanacağınız diyet ürünün içerik bakımından ihtiyacınıza uygun olması gerekir. Uzman bir doktora başvurarak, vücudunuz için en uygun diyet olanın hangisi olacağını öğrenmeniz, doğru ve hızlı biçimde kilo vermeniz için önemlidir. Bu tarz ürünleri alırken ambalaj üzerinde yazan içeriği dikkatlice okuyarak, size uygun olanı almaya gayret gösterin.

Diyet ürünlerin kalorisi %30 ile %50 oranında azaltılmıştır ancak vücudunuzun ihtiyacına göre sodyum oranı azaltılmış veya yağ oranı düşürülmüş bir ürünü kullanarak da diyetinizi destekleyebilirsiniz. Örnek olarak; kalp rahatsızlığınız varsa ve bu nedenle fazla kilolarınızı vermek istiyorsanız, tuzsuz yemeniz gerektiğinden sodyum oranı azaltılmış bir diyet ürün almanız gerekir.

Yapılan birçok araştırma, diyet ürünlerin herhangi bir sağlık sorununa yol açtığını göstermemiştir. İçerisine tatlandırıcı ilave edilen diyabetik ürünlerden farklı olan diyet ürünlerinin, üretim aşamasında içerisine ilave bir madde girmez. Örneğin; diyet süt ve süt ürünlerinin sadece içerdikleri yağ oranı azaltılarak, kalori değerleri düşürülür. Bu nedenle normal süt ürünlerinden hiçbir farkları yoktur.

Fazlalıklarınızdan kurtulmak için yaptığınız diyetleri destekleyen bu ürünler, mineral ya da vitamin bakımından normallerinden daha da zengindir. Bu nedenle herhangi bir kilo probleminiz yoksa bile diyet ürünleri tüketmeniz, sağlığınız açısından son derece faydalıdır. Yalnız hızlı kilo vermek için sadece tek bir besin grubuna ait olan diyet ürünleri kullanmanız, vücut dengenizin bozulmasına sebep olur. İhtiyacınız olan maddeleri alamadığınız için ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.Bu şekilde sadece
belli başlı birkaç diyet ürünü yiyerek kilo vermeye çalışırsanız, birçok hastalığa
adeta davetiye çıkartmış olursunuz.

Sonuç olarak; diyet ürünlerin sağlığa bilinen herhangi bir zararı olmadığı gibi, normal ürünlere göre çok daha sağlıklı oldukları söylenebilir. Bu nedenle diyet yapmaya ihtiyacınız olmasa bile bu ürünleri kullanarak daha sağlıklı bir yaşam sürmeniz mümkün olabilir. Yine de diyet ürünleri düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce, uzman bir hekime danışmanızda fayda var.

Bir Cevap Yazın