Salatalık zayıflatır mı?

Fazla kilolarınız ile artık vedalaşmak istiyorusunuz ve bunu fazla zorlanmadan yapmanın peşindeyisiniz. Çevrenizdeki tüm arkadaşlarınız size salatalık yemenizi öneriyor, peki gerçekten salatalık yiyerek zayıflamak mümkün mü yoksa bu bir halk efsanesi mi?

İnsanlar salatalığın kilo aldırmayacağına dair inanışları, kısmen doğrudur. Salatalık özellikle yoğun su yapısı nedeni ile kalori yönünden diyete oldukça uygun bir sebzedir. %96’sı su olan salatalığın(ortalama büyüklükte), yaklaşık olarak kalori değeri 40-45 civarındadır. Bu nedenle diyet programlarının ara öğünlerinde sıkça kullanılır. Diyet yapmaya yeni başlamışsanız; ara öğünlerde yiyeceğiniz birkaç tane salatalık ile hem bir sonraki öğüne kadar açlığınızı bastırmış hem de düşük kalorili bir besin yediğiniz için kilo vermenizi kolaylaştırmış olursunuz.

Bu aşamada unutulmaması gereken nokta; herşeyin aşırısının zarar getirdiğidir. Kilo vermek için “ana öğünlerde” bile sadece salatalık yemek, kilo vermeyi zorlaştırdığı gibi sağlık açısından da son derece zararlıdır.

Ülkemizde salata tüketirken yapılan en büyük yanlış, salatalığın kabuklarını soymaktır. Tüm sebzelerde olduğu gibi salatalıkta da kilo vermek için ideal olan lifler bulunur. Diyet listelerinde sebze ve meyvelerin tavsiye edilmesinin ilk nedeni içerdikleri liflerdir. Sebze ve meyvelerin içerdikleri lifler, sindirim sisteminde çok fazla su çekerek şişerler. Hacmi muazzam oranda artan lifler, daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Bu nedenle salatalığın tüm lifi kabuğunda olduğundan, kabukları ile birlikte tüketilmesi gerekir. Kabukları soyulmuş bir salatalık yiyeceğinize, bir bardak su içseniz aynı süre tokluk hissi yaşarsınız. Zira kabukları soyulmuş bir salatalık, bir bardak sudan başka birşey değildir.

Salatalık yemekten sıkıldıysanız kendinize yeni alternatifler üretin. Ara öğünde içtiğiniz bir kase cacık hem içinizi ferahlatarak tok kalmanızı sağlayacaktır hem de güzel bir alternatif olacaktır. Ayrıca kahvaltıdan yarım saat önce içeceğiniz bir bardak salatalık suyu sayesinde, sindirim sisteminizi yemeğe hazırlayarak daha kolay kilo verebilirsiniz. Salatalık kilo vermeye yardımcı olmanın dışında güzellik için de oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan kimyasallar cilt lekelerinin oluşmasını engelleyerek, daha güzel ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

5 thoughts on “Salatalık zayıflatır mı?

 • 11 Temmuz 2014 tarihinde, saat 14:40
  Permalink

  40 5 kalori mi? salatalık 12 kalori

  Yanıtla
 • 03 Haziran 2014 tarihinde, saat 15:51
  Permalink

  saçma. salatanın kalorisi en fazla 10 olabilir. %96 sı su olduğuna göre??

  Yanıtla
 • 13 Ocak 2014 tarihinde, saat 18:09
  Permalink

  bence salatalık güzel ama zayıfltmaya yararamı? bilmem

  Yanıtla
 • 17 Haziran 2013 tarihinde, saat 15:24
  Permalink

  Neredeyse hepsi su olan salatanın kalorisi neden 40-45 civarında onuda anlamış değilim ?

  Yanıtla
  • 19 Mart 2014 tarihinde, saat 14:21
   Permalink

   bence de pek mantıklı değil %96 sı su olduğuna göre kalorisi de bi hayli düşük olması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: