Otomotiv mühendisliği nedir?

Birçok mühendislik dalıyla ortaklaşa çalışan ve çalışma alanı modern endüstrideki taşıt üretimi üzerine olan otomotiv mühendisliği; motosiklet, otomobil, kamyon, otobüs gibi taşıtların üretimiyle yakından ilgilidir. Makine, elektronik, elektrik ve yazılım mühendisliği gibi birçok mühendislik dalıyla hem tasarımda hem de üretim de ortaklaşa çalışmaktadır. Otomotiv mühendisleri tüm taşıtların neredeyse bütün parçalarının üretim süreci boyunca çeşitli çalışmalarda bulunduğundan, günümüzün en büyük sektörlerinden biri olan bu alanda en önemli oyunculardandır.

İnsan nüfusunun durmadan artmasıyla birlikte dünyadaki insanların ulaşımının sağlanması ancak teknolojiyle daha iyi ve kaliteli yapılan taşıtlarla mümkün olmaktadır. Modern yaşam için bir vazgeçilmez haline dönüşen taşıtların üretiminde en önemli oyunculardan biri olan otomotiv mühendisi, bu nedenle günümüzde olduğu kadar gelecekte de ihtiyaç duyulan çalışanlardan biri olacaktır. Ürün mühendisliği, üretim mühendisliği ve Ar-Ge mühendisliği olmak üzere üç alt bölümü de bulunan otomotiv mühendisliği, taşıt üretiminin farklı aşamalarında uzmanlaşma imkanına da sahiptir.

Otomotiv tasarımının yapılması ve yapılan bu tasarıma uygun olan araç parçalarının üretilmesini sağlayan otomotiv mühendisliği, parçalar kadar araçtaki sistemlerin verimli, sorunsuz ve istenilen şekilde çalışmasını da sağlamaktadır. İlk aşamada yeni bir model tasarlayan otomotiv mühendisi daha sonra bu aracın üretiminde kullanılan tüm parçaları teker teker tasarlar ve bunların tamamının üretimden son test edilerek uygun olup olmadığını test eder. Tüm yeterliliklerin sağlanması tamamen otomotiv mühendisinin kontrolünde olduğundan, günümüzdeki modern otomotiv sektörünün gelişmesindeki en önemli oyuncu olduğu da söylenebilir.

Tüm bunların ötesinde üretilecek araçların ve bu araçlarda kullanılacak parçaların hangi sırayla üretileceğine de karar veren otomotiv mühendisliği, teknik servis hizmetleri ve bu hizmetlerin ne şekilde yapılacağını da tasarlar. İlk aşamada araç için tasarlanan parçaları ürettikten sonra bu parçalar üzerinde çeşitli testler yapan otomotiv mühendisi, gerekli gördüğü parçaların daha verimli ve dayanıklı olması için geliştirme çalışmaları da yapmaktadır. Böylece üretilen aracın tüm parçalarının ideal verimliliğe sahip olmasını sağlayarak firmanın üretim sonrası maliyetlerini de büyük oranda azaltmaktadır. Günümüzde dünya devi olarak adlandırılan tüm otomobil üreticilerinin en çok önem verdiği meslek grubu olan otomotiv mühendisliği, son yıllarda elektrikli motorların gündeme gelmesiyle daha da popüler hale gelmiştir.

Rahnansaika

Bir Cevap Yazın