Merak nedir?

Her insanın içinde bulunan bir duygu olan merak, yapılan araştırmalara göre bebeklik döneminden başlayan ve ölene kadar da devam eden bir histir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da gözlemlenen merak duygusu, insanı ya da hayvanı belirli yerleri, olayları ya da diğer canlıları araştırmaya yönelten bir duygudur. Merak üzerine yapılan çok çeşitli davranış bilimi araştırmaları olduğu gibi, son yıllarda bazı balık türlerinde ve örümcek gibi böceklerde de merak duygusunun var olduğu saptanmıştır.

Günümüzde modern teknolojinin de yardımıyla gelişen biyoloji bilimi sayesinde birçok canlı üzerinde uzun süreli araştırmalar yapabilen bilim adamları, insanlarında dahil olduğu tüm memeliler ailesi üyelerinde merak duygusunun var olduğunu ortaya çıkartmıştır. Bu nedenle insanı diğer canlılardan farklı kılan özellikler arasında merak sayılmamaktadır. Çünkü yapılan araştırmalar yarasalardan yunuslara tüm memelilerde çevreyi, diğer canlıları ve bazı olayları araştırma isteğinin olduğunu ortaya çıkartmıştır.

Merak tüm memelileri araştırma yapmaya yönelten bir duygu olmak birlikte aynı zamanda öğrenmeyi de tetikleyen en büyük etkenlerden biridir. İnsanların bilinen tarih boyunca içinde yaşadığı dünyayı gözlemlemesi ve açıklayamadığı olayları araştırarak dünyanın işleyişini çözmeye çalışması tamamen merak duygusu sayesinde olmuştur. Günümüzde kullandığımız tüm icatlar geçmiş yıllarda belirli konuları merak eden ve bu merak duygusu sayesinde olayları araştıran insanların ürünleridir.

İnsanoğlu Amerika Kıtası’nı meraktan keşfettiği gibi aynı zaman Nicola Tesla da elektrikle ilgili birçok icadını yine merak duygusu sayesinde yapmıştır. Bilinen insanlık tarihi boyunca insanların sahip olduğu merak duygusu sürekli araştırma yapmaya ve bu araştırmaların sonucunda gerçekleri öğrenmelerine neden olmuş ve böylece insanoğlunun bilgisi nesilden nesle iletilerek günümüze gelmiştir. Merak duygusu sayesinde evrenin ve doğa kanunlarının işleyişini anlayan insan günlük ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde karşılayabileceği icatlar geliştirmiş ve günümüzde “modern” olarak adlandırdığımız yaşam biçiminin oluşmasını sağlamıştır.

Bilinen insanlık tarihi boyunca çeşitli bilim dallarının gelişmesini ve teknoloji olarak adlandırdığımız bilgilerin edinilmesini sağlamış olan merak, gelecekte de insanların yeni bilgiler edinerek farklı icatlar ve keşiflerde bulunmasını sağlayacaktır. Merak duygusu insanın doğuşundan itibaren “içerisinde var olan” ve hayatta kalmak için de zaten var olması gereken bir histir. “Merakname” olarak hepinize merak ederek yaşayacağınız güzel günler dileriz…

Rahnansaika

Bir Cevap Yazın