Olimpos antik kenti nerdedir?

Akdeniz’in cenneti Antalya’da tatile gelmeyi düşünüyorsanız, seçim yapmak ve nereye gideceğinize karar vermek zordur. Antalya, doğusunda Alanya, batısında Kemer olmak üzere ikiye ayrılabilir.  Kemer, bölgesel olarak Antalya’ya yaklaşık 45 dakika uzaklıkta ve en çok tercih edilen tatil yörelerinden biridir. Antalya’dan çıktıktan sonra, sahil bölgesinden toplu ulaşım araçları veya arabanızla rahatlıkla gidebileceğiniz bir doğa ve deniz cennetidir.

Yol boyunca, ağaçların ve denizin içinden ilerleyerek, muhteşem doğa resimleri içinde gidilmektedir. Arka sırtta dağlar, onun altında ağaçlar ve en altta paralel şekilde yakut rengi denizin uzandığı yol, Antalya’ya 45 dakika olabilir ama fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, 2 saatte de gidebilirsiniz. Bölgede olan, 5 yıldızlı ve her şey dahil sistem ile çalışan oteller olduğu gibi, biz sizlere koyları tavsiye ediyoruz. Bu bölgede olan Phasellis, Çıralı ve Adresan koyları genelde sit alanlarıdır. Sit alanı, arkeolojik olarak eski yerleşim alanlarını korumak amaçlı, devletimizin aldığı bir dizi önlemlerdir. Bu nedenle, bu alanlara bina inşasına izin verilmemektedir. Kemer bölgesinde olan sit alanlarında ve koylarda, genelde aile işletmelerinin olduğu irili ufaklı pansiyonlar bulunmaktadır. Eski köy evlerinden bozma olan bu pansiyonlar, muhteşem doğası ve denizi ile gerçekten görülmeye değerdir. Tatiliniz boyunca, antik bir kentin kalıntılarının yanında denize girmek, ağaçların altında hamaklara uzanmak ve muhteşem Akdeniz mutfağından tatmak isterseniz, bu koyları şiddetle tavsiye ederiz. Özellikle Çıralı koyu, dünyada el değmemiş bakir koylardan seçilmiş, bir Akdeniz cennetidir. Meşhur su kaplumbağaları Carettalar, bu sahile çıkıp yumurta bırakmaktadır. Çıralıda, efsanelerin beşiği olan Olympos antik şehrini gezebilir ve arzu ederseniz, dünyaca ünlü ağaç evlerde kalabilirsiniz.

Hatta, bu muhteşem doğa içinde denize girip güneşlenirken, yan şezlongunuzda dünyaca ünlü bir artist ya da şarkıcı ile bir günü geçirme şansınız bile olabilir. Fiyat olarak, düşündüğünüz astronomik rakamları unutun ve hemen internet üzerinden bu pansiyonlarda yer ayırtın.

 

Bir Cevap Yazın