Fiber internet nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet servis sağlayıcı olarak hizmet veren firmalar da teknik altyapılarını geliştirerek, kullanıcılara daha hızlı ve kaliteli internet kullanım imkanı sunmaya çalışır hale geldi. İnternet kullanıcılarının katlanarak artan büyümesi sonucunca ülkemiz gibi bu hızlı gelişime teknik altyapı olarak hazır olmayan ülkeler, bir dönemin hızlı internet teknolojisi olarak isimlendirilen ADSL hizmetinde sorun yaşamaya başladı. Ülkemizde ADSL kullanıcılarının on milyonlarla ifade edilen sayılara ulaşması önceki dönemde devlet tarafından yapılan telefon altyapısının yetersiz kalmasına ve özel sektörün “fiber internet” teknolojisine yatırım yapmasına neden oldu. Son dönemin merak edilen konusu olan fiber internet, ADSL ile kıyaslandığında gerçek anlamda yüksek hızlı internet kullanımı manasına gelen bir teknolojidir.

Fiber optik olarak nitelendirilen yeni nesil kabloların kullanımı ile gerçekleştirilen fiber internet erişimi, mevcut telefon kablolarının “kullanılmadığı” tamamen yeni nesil bir teknolojidir. Günümüzde ADSL hizmetini kullanan kullanıcıların tamamı telefon kabloları üzerinden internete bağlandığından, bu eski teknolojinin sunduğu iletişim hızına bağlı bir şekilde internete girer. ADSL hizmetinin verildiği merkeze olan uzaklık ise, internet kullanıcısına sunulabilecek azami internet hızını doğrudan etkiler. Ülkemizdeki ADSL kullanıcılarının “oldukça büyük bir bölümü” hizmet merkezine olan uzaklık nedeniyle azami hızda ADSL hizmetinden yararlanamamakta ve sinyal kalitesinin düşmemesi için daha düşük hızlarla internete girmektedir. Yeni nesil internet teknolojisi olan fiber internet ise bu tür sorunların tamamını ortadan kaldıracak ve tüm kullanıcılara “dünyanın geri kalanı” ile aynı hızda internet kullanma imkanı sunacaktır.

Yeni nesil bir iletişim teknolojisi olan fiber internet; fiber optik olarak tanınan izole edilmiş “cam elyafı” ortamın sağlandığı kablolar aracılığı ile gerçek anlamda yüksek hızlı internet erişimi sağlanmasıdır. Dünyadaki tüm modern ülkelerde uzun süredir kullanılan fiber optik internet hizmeti, “ev kullanıcılarına” 1.000 mbite varan hızlarda internet kullanımı imkanı sunmaktadır. Türkiye’de hala birçok ADSL kullanıcısının 1-2 mbit ile internet kullandığı düşünüldüğünde, bu yüksek hızlı internet birçok kullanıcı için yepyeni bir dönemin başlangıcı manasına gelmektedir. Fiber optik hatlar üzerinde erişim hizmeti sunulan bu yeni nesil teknoloji için öncelikle fiber optik altyapının hazırlanması gerekir. Bu işlem, birçok insanın bildiği gibi ülkemizin birçok farklı kentinde fiber optik kabloların döşenmesi suretiyle yakın zamandan bu yana sürdürülmektedir. Birçok ilimizde fiber optik altyapının tamamlanmasının yakın gelecekte tamamlanması ve günümüzde belirli bölgelerde verilen bu hizmetin “geniş bir kullanıcı dilimine” ulaştırılması beklenmektedir.

Bir Cevap Yazın