Nohut Yemeği Tarifi Nasıl Olur?

nohut yemeği

Nohut protein miktarı yüksek olan faydalı bir baklagiller çeşidi  olması hasebiyle her sofrada yerini almayı bilmiştir. Şimdi sizlere lezzetli bir nohut yemeği tarifi verelim. Kullanacağınız malzemeler ve soslar değişkenlik gösterebilir. Yemek yaparken kullanılacak malzemeleri sizin damak zevkinize bırakıyoruz.

İlk başta nohutların ıslatılması çok önemlidir. Bol suda 8 saat kalmasını öneriyoruz. Eğer daha önceden koymayı unuttuysanız 2 saat süre de size yeterli olabilir ya da sıcak suda 1 saat kalması uygundur. Ancak lezzet bakımından tavsiye edilen nohutların 8 saat suda kalmasıdır. Kolaylık açısından buzdolabınızda konserve kutularında ıslatılmış nohutları saklayabilirsiniz.

Nohut yemeği için gereken malzemeler;

  • 1 soğan
  • 1 domates
  • 1 tane biber
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1- 1.5 yemek kaşığı salça
  • yarım diş sarımsak
  • 300 gram nohut
  • baharatlar(kimyon, kara biber, pul biber, kekik, nane)
  • 2 yemek kaşığı tuz
  • et tablet kullanabiliriz

Yemeğimizin yapılışına geçelim. Önce soğanı ince ince doğrayalım. Daha sonra çelik tencereye zeytin yağımızı dökelim. Doğranmış soğanları orta ateşte kızdırılmış yağda biraz ısıtalım. Soğanları yağa yedirdikten sonra salçamızı atıyoruz. Salça ile beraber karıştırıyoruz. Bu işlemleri yaparken domates ve biberi küp şeklinde doğrayıp küçük parçalar halinde hazır bekletiyoruz. Önce biberi daha sonra domatesi yemeğimizin üzerine döküyoruz. Bu esnada sarımsağı da doğrayıp yemeğe atalım. Orta ateşte attığımız malzemeleri karıştırıyoruz. Koyduğumuz malzemeler yağı çekeceğinden dolayı tencereye hafif su katabiliriz. İsterseniz et tablet atarak yemeğimizin daha lezzetli olmasını sağlayabiliriz. Islatmış olduğumuz nohutları süzgeçten geçirip üstüne soğuk akıtalım. Böylece üstündeki zarların çıktığını göreceksiniz. Zarları ayırmak demek yemeği yedikten sonra oluşan gaz olayını önlemek demektir. Bir de yemek piştikten sonra ayrılması nohut yemeğinin lezzet ve görünüşünü olumsuz etkiliyor.  Nohutları da tencereye koyduktan sonra yemeği karıştırıyoruz. Sıcak suyumuzu yemeğin üzerine dökelim. Su seviyesi nohutların seviyesini hafif geçmesi yeterlidir. 2 yemek kaşığı tuzu ve istediğimiz baharatları kullanalım. Daha sonra tencerenin kapağını kapatıp 1 saat kısık ateşte pişmesini bekliyoruz. Sonra tencerenin kapağını açıp nohutların tadına baktığınızda yemeğin hazır olup olmadığına karar veriyoruz.

Nohut yemeği bol tereyağlı ve tavuk tablet kullanılarak hazırlananan pilav ile servis edilir. Afiyet olsun.

talhacolak

r10 da yazar tecrubeli makale yazari

Bir Cevap Yazın