Çocuklar neden Pepee izler?

pepeePepee son yıllarda revaçta olan Türk çizgi film karakteridir. Günümüzde çocukların ilgiyle takip ettiği, yapımcılığını Ayşe Şule Bilgiç’in yaptığı çizgi film projesidir. Çizgi film 2008 yılında yayın hayatına TRT Çocuk’ta başladı. İlk zamanlar pek bilinmese de şu anda oldukça başarılı olmuştur. Okul öncesi çocuklar için hazırlanmış çizgi film, aslında ülkemizde eksik olan bir boşluğu doldurmuştur. Bir önceki nesle kadar çocuklarımız genellikle Japon çizgi filmleriyle büyümüştü. Kendi kültürümüz yansıtmayan filmleri çocuklarımıza izletmiş oluyorduk. Şimdi ise Pepee, bir Türk çocuğu ve Türk örf ve adetlerine göre davranan sevimli ve efendi bir çocuk karakteridir. Pepee’yi biraz tanıyalım.

Pepee’nin  çizgifilmde konuşmayı tam beceremeyen Anadolu çocuğudur (ileride konuşmasını düzeltecektir) ve kardeşini çok seviyordur. Pepee çizgi filmindeki karakterler Şuşu, Zulu, Maymuş, Bebe, Annee, Babaa ve Dedee’dir. 2014 yılında Show tv de yayın hayatına girecek olan Pepee bir de uluslararası arena da boy gösterecektir. Mart ayının başında başlayacak olan film Almanya, Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs ta yayınlanacaktır.

Çizgi filmin yapımı Eskişehir’deki Düşyeri stüdyolarında 75 kişilik bir ekiple hazırlanıyor. Filmin yapımında birçok pedagog, psikolog ve diğer uzmanlar yer almaktadır. Filmin müziklerini ise sanatçı ve aynı zamanda Ayşe Şule Bilgiç’in eşi Kıraç yapmaktadır. Filmin bir bölümlük maliyeti 150 bin dolardır. Yapım şirketi 22 Kasım 2013 tarihinde Ayas adlı bir çizgi film sinema projesi hazırladı. Filmin gişe de 200 bine yakın seyircisi olduğunu belirtelim.

talhacolak

r10 da yazar tecrubeli makale yazari

Bir Cevap Yazın