Fit bir vücut için hangi sporları yapmalıyız?

Her spor vücudumuz için yararlıdır. Spor yaparak vücudumuzda oluşan yağları eritiriz ve fit, sağlam en önemlisi sağlıklı bir vücuda kavuşabiliriz. Ancak bazı sporlar vardır ki vücut yapmak isteyenler için çok faydalıdır. Fitness ve yüzme istediğimiz sonuca daha hızlı ulaştıracak sporlardır. Her iki sporda vücudumuzun daha hızlı yağ eritmesini ve şık bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Özellikle şunu belirtmeliyim. Eğer spor ile harcadığınız kaloriyi aşırı beslenme ile tekrar alırsanız yaptığınız sporun bir anlamı kalmaz.

Sizlere tavsiyem ilk başta yüzme havuzu olan spor merkezine üye olmanızdır. Fitness konusunda spor hocaları sizlere yardımcı olacaktır. Eğer bölgesel olarak zayıflamanız gerekiyorsa ona göre hareketler mevcuttur.

Kalça bölgelerinde zayıflamak için birkaç tane hareket vardır:

Stability Ball Wall Squads

Hafif oturma pozisyonunda duvara yaslı pilates topuna sırtımızı veriyoruz ve yavaşça ayağı kalkmaya çalışıyoruz.

kalça eritme

Hip Extension

Elleriniz ve dizlerinizin üzerinde duruyoruz ve nefes vererek bacağınızı arkaya ve yukarı doğru, diziniz 90 derece kırık olarak kaldırıyoruz. Daha sonra nefes alıp dizinizi karnınıza doğru içeri çekin ve diziniz asla yere temas etmesin. Bu hareketin diğer zorlaştırılmış versiyonunda, hareketi ayağınıza pilates bandı geçirip bandın uçlarını ellerinizle tutarak yapmayı deneyin.

kalça eritme 2

Lunges

Hareketin başlangıcında ayakta sırtınız dik ve karnınız içeri çekili olarak duruyoruz ve bir bacağınızla 90 derece açı oluşturacak şekilde öne doğru bir adım atın. Daha sonra öndeki bacağınızdan destek alarak doğrulun ve tekrar ayakta durduğunuz başlangıç pozisyonunuza dönüyoruz.

kalça eritme 3

Side leg lifts

Düz bir çizgi olacak şekilde yan yatıyoruz. Üstteki bacağınızı yukarı ve aşağı hareket ettiriyoruz ve diziniz hareket boyunca düz olmalıdır. Bu hareketin diğer bir şeklinde iki bacak birlikte yukarı ve aşağı hareket ettirilir.

kalça eritme 4

Kalça, basen ve bacaklarınızdaki yağlardan ve selülitlerden kurtulmak istiyorsanız bu sporlar fayda verecektir. Bu sporları evde kendinizde yapabilirsiniz. Bu sporların yaparken karbonhidrat alımını düşürmelisiniz. Daha çok protein ağırlıklı besinler tüketmelisiniz. Karbonhidratlar vücudun göbek ve kalça bölgelerinde depolanıyor. Dukan ve Karatay diyetlerinde olduğu gibi temel mantık karbonhidrat alınımının azaltılmasıdır.

Fitness yaptıktan sonra biraz dinlenip yüzmeye geçebilirsiniz. Her gün bu sporları yaparsanız birkaç ayda fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

 

 

talhacolak

r10 da yazar tecrubeli makale yazari

Bir Cevap Yazın