Noel Baba Kilisesi nerededir?

Bnoel baba kilisesiüyük küçük herkesin en sevdiği günümüz kahramanlarından olan Noel Baba, efsanevi bir kişilik olmakla birlikte bu efsanenin gerçek bir hayat hikayesi olduğu, bu hayat hikayesinin konusu olduğu iddia edilen kişinin ise Piskopos Nikola adında bir aziz olduğu bilinmektedir.

Bari’li Nikola, Myra’lı Nikola olarak da tanınan Piskopos Nikola, 4. yüzyılda ülkemiz sınırları içinde yer alan Demre’de ( o dönemki adı ile Myra’da) yaşamış olan bir Hıristiyan azizidir. Demre o dönemde Likya’nın en önemli şehirlerinden biri idi. Piskopos Nikola’nın da Mısır, Filistin gibi bölgelerden sonra Demre’de karar kılıp kaldığı belirtilmektedir. Demre, Antalya’nın ilçeleri olan Kaş ve Finike arasında yer alan ilçesidir.

Demre’de bulunan Noel Baba Kilisesinin Piskopos Nikola’nın ölümünden sonra yapıldığı, bir süre burada yatan Nikola’nın kemiklerinin İtalyan denizcilerce Bari’ye taşındığı ifade edilmektedir.

İlk yapılmış olan Noel Baba Kilisesi bugünkünden farklı idi. VIII. yüzyılda büyük deprem ile yıkılan kilisenin yerine bazilika tipinde daha büyük bir kilise yapılmıştır. Kilisenin kitabesinden anlaşıldığı üzere 1034 yılında Arap donanmasının istilası ile iyice harap hale gelen kilise, 1042 yılında Bizans İmparatoru IX. Konstantin Monomakhos ve eşi tarafından restore edilmiştir. XII. yüzyılda kilise yeniden elden geçirilmiş olup, bazı eklemeler de yapılmıştır.

Demre, XIII. yüzyılda Türk egemenliğine geçmiştir. Onarılan kilise serbest ibadet edilmek üzere açılmıştır. 1833-1837 yılları arasında Demre’yi gezen Texier, yazdığı kitabında bu bölgeden ve Noel Baba Kilisesi’nden bahsetmektedir.

Bir Cevap Yazın