Aspendos nerededir?

aspendosAspendos; Antalya ilimizin Serik ilçesinde, Köprüçay nehrinin yanında kurulmuş olan, antik bir tiyatrodur.

M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulan bir kent olan Aspendos, o dönemin zengin bölgelerinden biri olmuştur. O yıllarda o bölgede kendi adına para bastırmış tek kent Aspendos idi. Siyasi anlamda politik bir güç olmak durumunda hiç kalmamış olan Aspendos, kolonileşme döneminde Likyalılar egemenliğinde kalmıştır. Bölge, M.Ö. 546 yılında ise Pers hakimiyetine girmiştir. Ancak, kendi parasını basmaya devam etmesi, bu hakimiyetin özgürlüğe çok fazla müdahale anlamına gelmediğini göstermektedir. Dönem dönem Pers hakimiyetinden çıkıp, tekrar giren Aspendos, en parlak dönemini M.S. ikinci ve üçüncü yüzyıllar içinde yaşamıştır. Antin tiyatro da dahil olmak üzere bu bölgedeki birçok önemli yapı bu dönemlerde inşa edilmiştir.

“Aspendos” adı ile özdeşleşen açık hava tiyatrosu ise M.S. 2. yüzyılda Romalılar’ca inşa edilmiş ve bugüne değin gelmiştir. Aspendos’un mimarı Zeno adında bir mimardır. Zeno, Aspendos’lu Theodorus’un oğludur. Rivayete göre; dönemin Aspendos Kralı’nın dünyalar güzeli bir kızı vardır. Kral, kızının kiminle evleneceğine bir türlü karar verememektedir. Bir yarışma açar ve “Kentimiz için kim güzel birşey yaparsa ona kızımı vereceğim” der. Yarışmanın birçok adayı arasından Kral iki eseri seçer. Bunlardan biri şehir dışından merkeze su taşımaya yarayan bir sistemi içermekte idi. Diğeri ise Zeno tarafından yapılan tiyatroydu. Kralın tercihi su taşıma sistemi olmak üzereydi, ancak son kez çıkıp tiyatroyu gezmek ister. Bu arada nereden geldiği belli olmayan bir sesin “Kral kızını bana vermeli” dediğine şahit olur. Ama sesin kaynağını bir türlü bulamaz. Bu olağanüstü akustik yapı Kral’ı çok etkiler ve tiyatro eserini birinci ilan eder, kızının da Zeno ile evlenmesine karar verir.

Tiyatronun en önemli kısmı doğal olarak sahne binasıdır. Yığma taştan yapılmış olup, iki katlıdır. Sahneye çıkışlar beş adet kapıdan gerçekleştirilmektedir. Sahne binasının üst kısmı çok güzel bir şekilde süslenmiş olan ahşap bir çatı ile kaplanmıştır.

Aspendos Açık Hava Tiyatrosu muhteşem akustik alt yapısı ile birçok organizasyona da ev sahipliği yapmaktadır. Ancak, son dönemlerde aşırı yüksek ses ile gerçekleşen konserlerin binanın akustiğine zarar verdiği düşüncesi ile tiyatro korumaya alınmış, düzenlenecek organizasyonlarda daha seçici davranılmaya başlanmıştır.

Bir Cevap Yazın