Neden ve nasıl banyo yapılır?

Vücudumuz dış ortamla temas halinde bulunduğu için sürekli ter salgılar. Kışın belki bunun farkına varmayız ama iki üç gün banyo yapmazsak vücudumuzun kokusu bizi ele verir değil mi?

Kişisel temizliğimiz ve sağlığımız için en faydalı eylem şüphesiz ki banyo yapmaktır. Cildimiz sürekli olarak kendini yenilemektedir. Cildimizin üst tabakası ise sürekli dökülme halindedir. Banyoyla beraber bu döküntülerden daha rahat kurtulabiliriz. Bu noktada banyoyla duşun arasındaki farka kısaca bir göz atmamız gerekiyor. Duş daha kısa süreli bir eylemdir. Rahatlama, gözle görünen kirden arınma ve kişinin kendine gelmesi için yapılır. Bu yüzden sadece duş alarak kişisel temizliğimizi tam anlamıyla halletmiş sayılmayız. Banyo yapınca vücut yağı, vücut losyonu, vücut sabunu da kullanırız. Kısacası duş fast food tarzı yemek ise banyo annelerimizin yaptığı ev yemeğidir.

Gelelim tekrar banyo yapmanın faydalarına ve nasıl banyo yapmamız gerektiğine… Banyo bizi günün yorgunluğundan kurtarır, stresi alır ve insana rahatlık verir. Enerji verir, kan dolaşımını hızlandırır. Kaslar için masaj niteliğinde bir tedavi sürecidir. Ayrıca sıcak bir banyo gözenekleri açar, bu sayede gözeneklerimizi daha rahat temizleyebiliriz. Cilde nem verir. Isı ve nem kasları gevşetir, gerginliği giderir, kasların büzülüp esneme gücünü artırır. Üstelik banyonun geçici olarak tansiyonu düşürme etkisi vardır. Tabi bütün bunlara doğru yapılmış bir banyo ile ulaşabileceğinizi unutmayın.

Doğru banyo yapmanın püf noktalarına gelince, bir kere banyonun ısısı çok önemlidir. Su ısısı 37 dereceyi geçmemelidir. Su çok sıcak olduğu takdirde vücut dolaşımı ağırlaşıp yavaşlar ve dokular yorulur. Özellikle hastayken çok sıcak su kullanmak yerine ılık su kullanılmalıdır. Çok sıcak su hastayken vücut ateşinizin yükselmesine neden olabilir.
Banyo zamanı olarak, 20 dakika küvette suyun içinde kalmak yeterlidir. Bu süreden daha fazla suda kalmak, vücudun buruş buruş olmasına ve kurumasına neden olur. En iyi banyo zamanı; öğlen 15 ile akşam 21 saatleri arasındadır. Bu sayede bedenimiz daha iyi çalışır. Özellikle banyo sonrasında kendinizi enerjik hissetseniz de hemen giyinip işinize koyulmayın. Bornozunuza sarınıp biraz yatağınıza veya koltuğunuza uzanarak  suyun yavaş yavaş geçen sıcak etkisini azatmasını bekleyin.

Orta çağ döneminde banyoyu sadece krallar, soylular yapıyordu. Hatta İngiliz kraliçelerinin banyolarını yılda iki kere tören halinde yaptığı bile söylenir. Sizde banyonuzu küçük bir tören haline getirebilirsiniz. Hem de yılda bir çok defa yaparak! Böylece kendinizi hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak çok daha iyi hissedeceksiniz!

Bir Cevap Yazın