Zeytinyağı nasıl tüketilir?

oliveZeytinyağı, zeytin ağacının lezzetli meyvesinin doğal yollardan elde edilen yağına verilen addır. Natürel olması koşulu ile tüketilmesi en çok tavsiye edilen yağlardan biridir. Ancak, zeytinyağı tüketmenin de bazı sırları, püf noktaları vardır. Bunları sırayla şu şekilde ele alabiliriz?

  • Hangi zeytinyağı? Öncelikle ilk adım zeytinyağının seçimidir. Zeytinyağının birçok tipi vardır. Bu tiplemede kriter, yağın çıkarılması işlemindeki yöntemlerin doğallığı, işlenmiş olup olmaması gibi kriterlerdir. Zeytin meyvesi kolay fermante olan bir meyve olduğundan yağının hemen çıkarılması, çıkartılan yağın da çok geçmeden tüketilme sunulması önemlidir.

TSE’nin bu kapsamda belirlediği zeytinyağı tipleri şu şekildedir:

Sızma: En ideal, kusursuz zeytinyağı.

Natürel: Hafif kusurlu zeytinyağı.

Doğal birinci: Hafif kusurlu zeytinyağı.

Lampant: Kusurlu zeytinyağı. (Aslında bir anlamda atıl zeytinyağıdır. Tüketilmemelidir.)

Zeytinyağının kalitesini ise iki şekilde belirlemek mümkün; asidik düzeyin kontrolü (yüz gramda 2 gramdan fazla olmamalı.); tat ve koku kontrolü, (degütasyon denen işlem).

  • Tüketim şekli ne olmalı?  Zeytinyağı çiğ tüketilmesi gereken bir yağdır. Direkt olarak içilmesi ya da yenilmesi en doğru yoldur. Yemeklerde tüketilmesi halinde ise zeytinyağı asla yakılmamalı, aşırı ısıtılmamalıdır. İdeal olanı yemek piştikten ve ılıklaştıktan sonra üzerinde gezdirilmesidir.

Yararlı da olsa yağ yağdır ve fazlası kilo yapıcı etkiye sahiptir. Ancak kilo kontrolü, yağı hiç tüketmemekten değil, kontrollü tüketmekten geçer. Zira, vücut yağ yakabilmek için ihtiyaç duyduğu büyük enerjiyi yine yağdan alır. Bu enerjiyi vücuda zeytinyağı gibi doğal yağları tüketmek suretiyle kazandırmak gerekir.

Ülkemizin de zengin bir zeytin ülkesi olduğu gerçeğinden hareketle, bilinçli bir şekilde zeytinyağı tüketimine önem verilmelidir. Tüketirken de yukarıda özetlediğimiz hususlar gözönünde bulundurulmalıdır. Bilinçli tüketiciler üreticiyi de daha dikkatli olmaya sevk edecektir. Unutulmamalıdır ki; üretimdeki kalite, tüketimdeki bilinçle mümkündür.

Bir Cevap Yazın