Neden kredi alamıyorsunuz?

İyi bir plan yaptınız. Araba veya ev alma noktasında sadece ihtiyacınız olan bankaya başvurduğunuzda alacak olduğunuz kredi. Gelir, gider ve ödeme dengelerinde sorunuz yok. Programınız işleyecek gibi. Ama bankanıza gerekli evraklarla başvurunuzu tamamladıktan sonra aldığınız sonuç olumsuz… Bu gibi durumlarla çokça karşılaşacaksınız. Bu gibi durumlarda moral bozmanıza gerek yok. Neden bankaların kredinizi onaylamadığını anlamanız için yazımızı okumaya devam edin.18435

Kredi siciliniz olumsuzdur

Merkez bankası ve kredi kayıt bürosu tarafından siz fark etmeseniz de, bankalarla olan ilişkileriniz kayıt altında tutulmaktadır. Bu kayıtlar bankalara yapacağınız kredi başvurularında değerlendirilmek için kullanılır. Eğer daha öncelerden kredi ödeme konusunda gecikmeler yaşadıysanız, bunların hepsi kayıt altında tutulmaktadır. Bunlar değerlendirilerek sizlere kredi notu verilir. Bu kredi notunuz düşükse, kredi almanızın da önüne geçilir.

Kredi notu düzelir mi?

Öncelikle şunu bildirmekte fayda var. Siciliniz asla düzelmez ama, kredi notunuz düzelebilir. Geciktirmiş olduğunuz ödemleri yapmaya başladığınızda, kredi notunuz düzelir. Normale döner. Ama siciliniz asla değişmez. Yapmış olduğunuz gecikmeleri ödemelerin hepsi, sicilinizde görülür. Bugün dünden daha fazla bu sicillere önem veriliyor. Özellikle 62.hükümet programının açıklanmasıyla, ekonomide de bazı sıkıştırmalar söz konusu olacak. Kredi kullandırma konusunda bankalar daha fazla kişilerin siciline bakacak ve ona göre kredi kullandırma imkanı sunacak. Bu gibi durumlar, finansal risklerin azaltmak, herhangi bir kötü senaryonun yaşanmasını önlemek adına yapılıyor.

Kredi kartı, kredi gibi konularda dikkatli olmanızda yarar var. Eğer ödemeler konusunda aksamalar meydana gelirse, bu durum sicilinize ve kredi notunuza zarar verecektir. Bilinçli bir tüketici olursanız, banklarla aranızı da iyi tutmuş olacaksınız. Buda ileride büyük hayallerinizi gerçekleştirmek için kredi başvurularınızın erkenden kabul edilmesini sağlayacak.

 

 

Bir Cevap Yazın