İçine kapanık birisi kendisini nasıl pazarlar?

Hayatta içine kapanık olanların her şeyi kaybedeceği ve hayatta başarılı olamayacağı varsayılabilir. Ama kişinin kendisini bilmesi ve iyi analiz ederek, konuşmama, başkalarıyla muhatap olmama gibi durumlarını iyi isimlendirmesi gerekiyor. Eğer çok çalışkan biriyseniz ve filozof tipli biriyseniz, çok okur, çok not alır ve hayatınızda sadece fikir ve düşünceye yer verirsiniz. İnsanlarla beraber olduğunuzda, onlarla konuşmamanızın sebebi utangaçlığınız veya beceriksiz olmanı değil, kendi düşünce dünyanızla beraber olmayı her zaman hissetmenizdir. Tabi bu durumda olmayanlar da var hayatta. Gerçekten sosyal açıdan fobisi olanlar bir hastalık derecesinde rahatsızlık yaşamıyorlarsa, yapmayı düşündükleri işleri pazarlamakta asla geri durmamalılar.fft20_mf3580037

Nasıl bir pazarlama?

  1. Öncelikle cesaret pazarlamanın önemli bir ayağıdır. Bunun için her ne kadar içe kapanıkta olsanız, belli bir plan yaparak işinizi kurmaya ve pazarlamaya başlayabilirsiniz.
  2. İşinizle alakalı her şeyin tartışmaya açık olmasına gerek yok. Olumsuz geri bildirimler sizlerin moralini daha da bozabilir. Bunun için sizinle iletişime geçilecek olan kanalları kapatın. Sitenizde mesela yorum bölümünün veya sosyal medya ile entegrasyonun olmasını sağlamayın.
  3. Sadece hedef kitlenize odaklanmanız halinde verim alabilirsiniz. Başkalarının sizin işiniz hakkında yapacağınız yorumları kafanıza takmamanız gerekir. Sadece hedef kitleniz sizi mutlu edecek yorumlar yapacaktır. Buda motivasyonunuzu ortaya çıkaracak en büyük kazanımdır. Bunun için sadece hedef kitleye odaklanmanız gerekir.
  4. Kendinizi güçlü hissedeceğiniz paylaşımlarda bulunun. Hangi alanda işiniz hakkında açıklamalar yapmak, konuşma ve sunum yapmak hoşunuza gidiyorsa, o konulara daha fazla odaklanın. Bu durum sizi daha güçlü kılmaya itecek bir çalışmadır.
  5. Her zaman çalışmayın. Kendi planınızı yapın. Sosyal aktivitelere de ara ara yer verin. Özellikle Pazar günlerinde daha az çalışın. Sabah başka yerlerde kahvaltı yapın. Arkadaşınızla beraber sabah sporu yapın. Bunlar sizi güçlendirecek şeylerdir.

Bir Cevap Yazın