Necmettin Erbakan kimdir?

Ülkemizin siyasi gündemi her zaman damgasını vurmuş olan Erbakan, 1926 senesinde Sinop’da dünyaya gelmiş, 27 Şubat 2011 senesinde Ankara’da vefat etmiştir. Siyasetçi kimliği, akademisyen kimliği ve mühendis kimliğiyle vatanına birçok değer kazandıran Erbakan, 1996-1997 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanlık vazifesini yapmış, 28 Şubat darbesinden dolayı görevinden istifa etmeye zorlanmıştır.E2

Babası, Sinop kadısının vekili olan Mehmet Sabri Beyefendiydi. Annesinin ismi ise, Kamer Hanımdı. Dört kardeşi olan Erbakan, ailenin en büyüğüydü. Anne tarafının Çerkez olduğu bilinen Erbakan, baba tarafından Adana taraflarında kurulan Kozanoğlu Beyliğine dayanır. Kayseri’de başlayan ilkokul hayatı, babasının tayini üzerine Trabzon’da tamamlandı. Liseyi okumak için gittiği İstanbul Erkek Lisesinde, 1943 senesinde birincilikle mezun oldu.

Sınavsız üniversiteye girmeye hak kazanan Erbakan buna rağmen sınava girdi. İTÜ makine mühendisliğini kazanarak, daha sonra siyasi sahnede rakip olacağı Turgut Özal, Süleyman Demirel gibi isimlerle aynı okulda eğitim hayatına başladı.

1948 yılında mezun olduktan sonra, hocasıyla beraber okulunda motor dersleri vermeye başladı. Daha sonra okul tarafından Almanya’da bulunan RWTH Aachen Üniversitesinde doktora yaptı. Daha sonra Alman Ordusu için silah  üreten DVL Grubunda çalışmalar için davet edildi. Daha sonra ükesine dönerek İTÜ’den doçentlik aldı. Motor üzerine kendisini geliştiren Erbakan, ilk yerli motorun üretilmesi adına yerli sermayeyle beraber Gümüş Motorun açılmasını sağladı. Bu fabrikada motor üretimlerine başladı. TOBB genel sekreterliğine seçildi. Burada ki vazifesinde kendisine yardımcı olan Nermin Saatçioğlu ile dünya yuvasını kurdu.

Erbakan’ın siyaset hayatı 1969 sensinde başlar. AP’den aday olmayı teklif eder ancak rakibi Süleyman Demirel bunu veto eder. Bu nedenle Konya’dan bağımsız milletvekili olarak adaylığını koyar. İki arkadaşını da seçtirerek, TBMM’ye girer. 1970 yılında 17 arkadaşıyla beraber Milli Nizam Partisini kurar. Ancak parti 1971 yılı darbesinde şeriat yanlısı tutumu nedeniyle kapatılır. Kurucularına ceza verilmese de, Erbakan İsviçre’ye gider. Daha sonra genel seçimlerden evvel yurda dönmesi için Organeral Muhsin Batur tarafından ikna edildiği iddiasıyla yurda döner. Ardından 1972’de Milli Selamet Partisini kurar. Genel seçimlerde yüzde 12 oyla TBMM girer. Dönemin CHP genel başkanı Bülent Ecevit ile koalisyon yaparak Başbakan yardımcılığı görevini yürütür.

Aksiyoner bir hayatı olan Erbakan, damar rahatsızlığı sebebiyle yattığı hastanede, 2011 yılında hayata veda eder.

Bir Cevap Yazın