E-ticaretin yeri ve önemi nedir?

Dijitalleşen bir neslin geldiğini her yer açıklıyor. Peki bu dijital denilen nesil tam olarak neyi ifade etmekte? Bunu şu şekilde açıklayalım. Akıl telefon devrimiyle beraber insanların dijitalle olan ilişkileri eskisinden daha sıcak oldu. Özellikle sosyal medyaların ortaya çıkması, internet kullanımı arttırdı. Artık herkes, bilgiye ulaşmak için interneti daha fazla kullanır hale geldi. Ülkemizde 40 milyona yakın internet kullanıcısı var. ortalama internet kullanım saati günlük olarak her zaman artıyor. Bunun sebebi, 24 saat internette gezinmemizi mümkün kılan mobil teknolojilerin açığa çıkması. Herkesin bu teknolojilerden üst seviyede faydalanmak için çalışması.E-ticaret-Sektöründe-Başarı

Durum bu olunca, internetten alışverişte de devrim niteliğinde gelişmeler baş gösteriyor. Çünkü eskisi gibi internetten alışverişten kaygı duyan bir nesil ileri de tamamen olmayacak. İnternetle olan ilişkileri çok aktif olan neslin, bilgi, hizmet ve ürünleri internetten sağlamak için olan çabası ve bunun sağladığı faydaları bilmeleri, kendi için bir yararlı olan bu alışverişin kaygılarını ortadan silip, süpürüyor.

Bu nedenle Türkiye’de e-ticaret sektörüne olan yatırımlar giderek daha fazla şekilde artıyor. Ülkemizde yatırımların artmasının sebebi rakamların çok hızlı ve potansiyelden haber verecek nitelik de olması. Dünya ortalamasının 2 kat üstünde bir büyüme hızına sahip olan Türkiye’deki e-ticaret, yüzde 38 civarında bir trend yakalamış. Ancak buna rağmen ülke ekonomisinde kapladığı işlem hacmi, yüzde 1,2 civarında. Daha doğum aşamasında olan bu sektörün ileri de büyük kazançları sağlaması, girişimcilerin bu alana olan tutkusunu giderek arttırıyor.

Ancak rekabetinde hayli yüksek ve fazla olduğu bu sektör, bilmeden işe girenleri çabuk harcıyor. Özellikle büyük e-ticaret sitelerinin pazara hakim olması, diğer girişimlerin başarılı olması, ayakta durması gibi durumları daha zor bir kulvara çekiyor. Yine de yerini almak ve kazanmak isteyenler, mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerse, başarıyı yakalayabilirler.

 

 

Bir Cevap Yazın