Nasır neden oluşur?

Nasır, cildin kendisini koruma altına almak amacıyla, basınç gören yerlerde kalınlaşmasıdır. Bu cilt rahatsızlığı ağrılı veya ağrısız olabilir. Nasır en sık el ve ayaklarda oluşur. Ayak tabanlarında, avuç içlerinde ve parmak arasında yumuşak ve sert dokuda nasır oluşumları ağrılı ya da ağrısız meydana gelebilir. Bu durum yürüme zorluklarına neden olabilir. Nasır ve siğil oluşumları zaman içinde birbirleriyle karıştırılabilir.

Nasırların tedavisinin yapılabilmesi için, ilk önce nasır oluşumuna sebep olan sorunu ortadan kaldırmak gerekir. Ayaklarda

nasır

meydana gelen nasırın sebebi genellikle ayağa giyilen dar ayakkabılardır. Ayak sağlığı için uygun olan ayakkabıların giyilmesi rahatlatıcı etkiye neden olacaktır. Oluşan nasırların banyo sırasında iyice yumuşatılıp, ponza taşı ile törpülenmesi ve ardından uygun nemlendirici kremle desteklenmesi gerekir. Nasırlar kişide bir hayati tehlikeye neden olmamakla beraber, verecekleri acı nedeniyle olumsuzluk meydana gelir. Beslenme tarzının nasır oluşumunda herhangi bir etkisi olmasa da, yine de kan dolaşımına etki eden, tansiyonu yükseltebilen besinlerden uzak durulması faydalı olur.  El ve ayak temizliğine dikkat ederek, kuru kalmalarına çalışılmalıdır. Ayaklara giyilen terlik, ayakkabı, çorap gibi malzemelerin ortak kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Ayaklarda basınç oluşturacak şekilde sürekli ayakta durmak ve sert tabanlı olan dar ayakkabıların giyilmesi nasır oluşumuna neden olur. Nasır oluşumuna zemin hazırlamazsanız, bu sorunu çekmenize gerek kalmaz. Uygun seçimlerle, oluşan nasırlardan da daha kolay kurtulabilirsiniz.

Nasırları yerinden sökmek için, bitkisel ürünlerden faydalanılabilir.  Meyankökü, ananas, limon, taze incirin sütü gibi bitkilerin yardımı ile nasırdan kurtulmak mümkün olabilir. Elma sirkesi, zeytinyağı ve Hint yağı gibi yağlarda nasırı yumuşatıp, yerinden çıkarılmasına yardımcı olur. Nasırın yumuşatılarak çıkarılması uygundur, kesilerek çıkarılmaması gerekir. Çünkü sonuçta oldukça acı verecek olan kesme işlemi yanlış bir uygulamadır.

Şeker hastası olan kişilerde mutlaka müdahale olmalıdır. Çünkü ilerlemesi halinde yaraya dönüşecek olan nasır oluşumu daha kötü sonuçlara neden olabilir. Nasıra iyi gelen bitkileri, krem şeklinde sürülen ilaçları ve nasır bantlarını doktora danışarak kullanabilirsiniz. Nasır tedavisi olan bir rahatsızlıktır, sadece devamında yeniden nasır oluşumuna neden olabilecek etkenleri ortadan kaldırmak gerekir. El ve ayaklarda olan ölü derileri temizlemeli, bu alanların nemlendirilmesine dikkat etmeliyiz.

Bir Cevap Yazın