Model hazırlarken nelere dikkat edilmelidir?

Resim çizerken yiyeceklerden nesnelere kadar birçok obje model olarak kullanılabilir. Bunları kullanırken birkaç noktaya dikkat etmemiz gerekir.

Öncelikle seçilen objelerin farklı hatlara sahip nesneler olması resim kompozisyonu önemlidir. Örneğin bardak, sürahi, şişe gibi objeler yuvarlak hatlı objelerdir. Bu objelerin hepsinin aynı pozisyonda dikey olarak konulması tercih edilmez. Yine diğer bir örnek olarak keskin hatlı objeler olarak kitaplar temel alınıyorsa kitapların kimisini yatay kimisini dikey konumlandırmak gerekir.

Sonraki aşama ışığın objelere geliş açısına dikkat etmektir. Birçok yönden gelen ışık objenin gölgelendirmesini de engelleyeceği için tercih edilmez. En iyi yöntem objelerin sağ ya da sol yanından vuran ışıktır. Bu objeyi resmetmede hem ışığın hem de gölgesinin iyi bir şekilde çizilebilmesine olanak tanır.

Modelin konulduğu zemin ve arka fon (duvar vs.) rengi de önem teşkil etmektedir. Bu özellikler model ile uyum içinde olmalıdır. Özellikle karakalem dışındaki renk kullanılan çizim tekniklerinde renklerin ön plana çıkması modelle modelin çevresinin uyumuna dikkat etmemize sebep olmaktadır. Eğer modelde sıcak renkler (kırmızı, turuncu, sarı) olarak tabir edilen renkler kullanılmış ise arka fonda ya da zeminde soğuk renkler (yeşil, mavi, mor) kullanılmalıdır. Aynı şekilde modelde soğuk renklere yer verilmiş ise arka fon ya da zeminde sıcak renklere yer verilmelidir.

Modelin kullanıldığı zemin ya da arka fon resim kompozisyonuna uymuyorsa kumaş örtüler vs. gibi seçenekler renk uyumuna dikkat edildiği takdirde kullanılabilir.

Yine model yuvarlak hatlardan oluşuyor ise arka fon ya da zemindeki dokunun dik çizgilerden oluşması gerekmektedir. Aynı şekilde model çizgilerden oluşuyor ise arka fon ya da zemin sade olmalıdır.

Modelin gözümüz ile hizasında olmalıdır. Konulacağı yer seçilirken buna dikkat edilmelidir. Çünkü model seçtiğimiz nesnemizin çok aşağıda ya da çok yukarıda olması gözümüzün çabuk yorulmasına sebebiyet verebilir. Hem çizim açısından da kaliteli olmaz.

Model ile aramızda ki mesafe 3 ila 4 metre civarı olmalıdır. Bu oranı geçmemeye özen gösterilmelidir. Yine çok kişi ile çalışılan atölye ortamında kişiler ve modelleri bu orana göre yerleştirilmelidir.

Bir Cevap Yazın