Moda neresidir?

Moda, İstakadikoy modanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan semtlerden birinin adıdır. Tarihi yarımadanın karşısında kalan bu nezih semtin adının “All Saints Moda” adlı kiliseden geldiği iddiaları bulunmakla beraber; Katip Çelebi’nin ünlü eseri Cihannüma’da yer alan İstanbul şehri haritasında semt “Moda” adı ile bahsedilmektedir. Kilise’nin inşa yılının 1878 olduğu dikkate alınırsa bu iddianın aslı olmadığını söylemek mümkündür. Zira, Cihannüma bu tarihten yaklaşık 200 yıl önce yazılmış bir coğrafya eseridir.

Moda; deniz kokuları içinde, sade ve sıcak çay bahçeleri, nezih kafeleri, sakin ortamı, lezzetinin ünü geniş sınırlara yayılmış dondurmaları bulabileceğiniz dondurmacıları ile sadece Kadıköy’ün değil; tüm İstanbul’un gözbebeği olan bir semt olma özelliğini muhafaza etmektedir. Konum olarak Kadıköy Yoğutçu Parkı ile ilçe merkezi arasında bir bölgede yer almaktadır. Kadıköy nostaljik tramvayının da güzergahında bulunmaktadır.

Geçmiş dönemlerde Moda’da denize de girilmekte idi ve Moda plajı o yılların gözde sahil mekanlarından biri idi. Moda iskelesi ise 2000’li yıllarda sadece Adalar’a düzenlenen turlar için kullanılmakta olan bir iskele idi. Ancak, günümüzde faal bir iskele değildir.

Moda semti büyük bir kesim için merhum sanatçı Barış Manço adı ile özdeşlemiş bir semttir. Bu semtte yaşamış olan Barış Manço’nun yaşamış olduğu ev hayranlarının ziyaretine açık olarak muhafaza edilmektedir.

Semtte bulunan Moda Deniz Kulubü yıllardır faalietlerini devam ettirmekte olup, oldukça geniş ve nezih bir kitlenin buluşma adresi olma niteliğini korumaktadır.

Kadıköy Maarif Koleji olarak eğitim hayatına başlamış olup, günümüzde Kadıköy Anadolu Lisesi olarak tanınan ünlü okul da bu semt sınırları içindedir. Semtte Saint Joseph Fransız Lisesi, Kadıköy Lisesi gibi ünlü başka okullar da mevcut olup, semt eğitim ve kültür merkezi hüviyeti de taşımaktadır. Haluk Bilginer’in sahibi olduğu Oyun Atölyesi adlı tiyatro da zira buradadır.

Kadıköy ilçesinin güzide semti olan Moda, birçok ayrıcalıklı yönü ile her dönem özel olmuş, bu özelliğini de bu şekilde yıllarca sürdürecek gibi görünmektedir.

Bir Cevap Yazın