Mobilya nedir?

mobilyaYaşam alanlarını süslemek ve ihtiyaçlara uygun dekore etmek amacı ile kullanılan, çoğunlukla ahşaptan imal edilen, ancak modern çağda cam, çelik,vb. malzemelerin de üretimde sıklıkla kullanıldığı eşyalara “mobilya” denilmektedir. 

Mobilya, kullanım amacına ve malzemesine göre çeşitlilik gösterir. Ceviz mobilyalar, mdf mobilyalar gibi çeşitlerin yanısıra; banyo mobilyası, mutfak mobilyası, salon mobilyası gibi türler de söz konusudur.

Mobilyaların malzemelerinin ne olması gerektiği hususunda karar verilirken gözönünde bulundurulması gereken birçok nokta vadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Fonksiyonel açıdan: Mobilyadan beklentinin ne olduğu önemlidir. Zira, küçük bir ev için seçilen köşe takımının aynı zamanda yataklı ve sandıklı olmasının tercih edilmesi bir örnektir. Ev küçük olduğundan, koltuktan saklama ve yatak olma fonksiyonlarının da beklenmesi son derece doğru bir tercihtir.
  • Malzeme özellikleri açısından: Mobilyanın sahip olması gereken özellikleri iyi belirlemek önemlidir. Banyo ve mutfak mobilyalarının neme dayanıklı olmasının beklenmesini örnek olarak verebiliriz. Yatak odasında kullanılan sürgülü dolap seçeneklerinin, sağlam ve uzun ömürlü malzemelerden yapılmasını beklemek de bir başka tercihtir. Zira, sürgülü dolaplar sık kullanımlarda kolay bozulabilen mobilyalardır.
  • Dekoratif uyum açısından: Mobilya seçiminde en fazla gözönünde bulundurulan hususlardan biri de diğer eşyalara, perde ve boya gibi ortama ait diğer renk ve model detaylarına uyumunun sağlanmasıdır. Bu doğru bir beklentidir. Kişinin stilini yansıtan yaşam alanlarında, o stile uygun renk ve model kombinasyonları yaratmak önemli ve gereklidir. Bu kapsamda öncelikle dekorasyonda stilin ne olduğu belirlemek, sonrasında tüm detaylarıyla bu stili en doğru şekilde yansıtacak renkte ve modeldeki mobilyaları tercih etmek en doğru sıralama olacaktır.

Evlerimiz ve ofislerimiz kişiliğimize dair ipuçları veren özel mekanlarımızdır. Bu özel mekanların dekorasyonunda en önemli detay olan mobilyaları bu nedenlerden ötürü rastgele seçmemek, belirli bir stil doğrultusunda detaylı bir şekilde tasarlama yaparak seçmek en uygun yol olacaktır ve dekorasyonun sonuçlarından duyulan memnuniyeti de artıracaktır.

Bir Cevap Yazın