Mutfak nedir?

mutfakMutfak, evlerde, yeme içme ve yemek pişirme amacı ile kullanılan odaya verilen addır. Günümüz terminolojisinde “mutfak”, bir ülkeye ya da bir kültüre ait yemek yeme ritüelleri ve yemek çeşitlerinden oluşan bütüne verilen isimdir aynı zamanda; Meksika Mutfağı, Türk Mutfağı, Çin Mutfağı gibi.

Mutfaklar, tarihsel gelişim sürecinde, dönemin ihtiyaçlarına ve koşullarına uygun olarak birçok formatta tasarlanmıştır. Bir dönem evlerin dışında, seyyar şekilde kurulan mutfaklar, zamanla evlerin içine alınmış, boyutları ise evin büyüklüğüne, içeride yaşayanların sayısına ve ihtiyaca göre değişkenlik göstermiştir.

Modern dünyada, mutfaklar bazen evlerden uzaklaştırılmış, “mutfaksız ev” formatına geçilmiştir. Bu formattaki evler halihazırda hala tereddütle karşılanıyor olsa da 1+1 tipteki evler ile hayatımıza giren salon+mutfak tek oda konsepti büyük rağbet görmüştür. Zira, mutfaklar yeme içmeden ziyade keyifli bir şekilde sohbetleri de içerdiğinden, bu odayı “yaşam alanı” diye tabir edilen salonla birleştirmek günümüz koşullarında sempati ile karşılanmıştır.

Mutfaklarda genel olarak ocak, buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi gibi eşyalardan oluşan bir beyaz eşya seti bulunur. Bu eşyalara bazen çamaşır makinesi de ilave edilir. “Hazır mutfak” kavramı ile hayatımıza giren mutfak dekorasyonu tipinde, modern bir çizginin ve şık bir bütünlüğün yakalanması için “ankastre” adı verilen beyaz eşya tipi de sıklıkla tercih edilir olmuştur. Bu tipteki eşyaların temel özellikleri mobilyaya gömülü bir şekilde kullanıma hazır hale getiriliyor olmalarıdır.

“Yeme içme kültürü, yemek çeşitleri” anlamında algıladığımız “mutfak” kavramı ise oldukça geniş bir dünyadır. Bu alana yönelik “gastronomi” adı verilen bir uzmanlık sahası da oluşmuştur. Gastronom, sözlük anlamı ile “damak zevki olan, yemekten anlayan kişi” demektir. Bu alanda uzmanlaşmış kişiler değişik mutfaklara ait yemekleri değerlendirmekte, görüşlerini yazılı ve görsel medya ya da bireysel girişimleri sonu oluşturdukları mecralarca paylaşmaktadırlar. Gastronomi, hızla yaygınlaşan, kabul gören ilginç bir meslek dalı olma yolunda da ilerlemektedir.

Bir Cevap Yazın