Mikrodalga fırınları kullanmak sağlıklı mıdır?

mikrodalgaMikrodalga fırın teknolojik gelişmelerin insan yaşamını kolaylaştırıcı önemli buluşları arasındadır. Bu fırınların çalışma sisteminde mikrodalgalar bir tür radyoaktif dalgalar ve ışın dalgalarından meydana gelir ve elektromanyetik enerji üretir. Mikrodalga günümüzde telefon sinyalleri ile bilgisayar ağları arasındaki iletişimi sağlamak için kullanılır. Fırınların içinde olan enerjinin açığa çıkarılması için yer alan magnetron tüpleri, manyetik ve elektron olarak elektrik aracılığıyla radyasyon üretir. Bu oranda olan radyasyon besinlerin molekülleri üstünde etkileşime girip, moleküllerin DNA larına zarar verir.

Mikrodalga fırınlara koyulup ısıtılan ya da çözdürülen yiyeceklerin vücut açısından zararları, yiyeceklerin monüküler yapılarında bozulmayla başlamakta, bunun devamında sindirim sistemini olumsuz şekilde etkilemektedir. Bunun için yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, uzun bir süre mikro dalga fırında ısıtılmış ya da çözdürülmüş yiyecekleri tüketen kişilerde, mide ve bağırsak kanserinin daha çok görüldüğü tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra sinir sistemi de olumsuz şekilde etkilenir, beyin fonksiyonları bozulur, lenf sistemi düzenini kaybeder, kadın ve erkeklerde olan hormonların çalışması etkilenir. Bu etkiler kişilerin fizyolojik dengesini bozar. Hatta bu rahatsızlıklar yüzünden, kişilerde psikolojik sorunların ortaya çıkması bile mümkün olur. Mikrodalga fırınlarda pişirilmiş olan yemeklerin, tüketilmesinin ardından midede altı dakika daha pişmeye devam ettiği de uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bu fırınlar daha güvenli şekilde kullanılmalıdır.

Mikrodalga fırınların sağlığa zararları nelerdir?

Bu fırınların kullanılmasında, insan vücuduna yapacağı etkiler konusunda sürekli olarak araştırmalar yapılmaktadır. Fırınlarda bulunan mikrodalga ışınlar aynı yiyecekleri ısıttığı gibi, vücutta olan hücreleri de ısıtır. Yüksek oranda mikrodalga ışınlarına maruz kalındığı takdirde, bu ışınlar vücutta sancılı olacak yanıkların oluşmasına sebep olabilir. Gözler için yoğun ısı ve katarakt sebebi olan yüksek düzeyde mikrodalga ışınlarına karşı çok gözler oldukça duyarlıdır. Erkekler için testisler sıcaklık değişimine duyarlıdır. Bu yüzden mikrodalga ışınlarına maruz kalan spermler canlılıklarını kaybeder. Bu durum erkeklerde geçici kısırlığa sebep olabilen önemli bir unsurdur. Bu gibi olan etkiler yüksek miktarda mikrodalga ışınına maruz kalınması halinde görülür. Mikrodalga fırınlar için konulmuş olan 5 mW limit aşılırsa, bu etkilerin meydana gelmesi kaçınılmazdır. Düşük seviyelerdeki mikrodalga ışınlarına maruz kalınması halinde, meydana gelebilecek etkiler konusunda halen araştırmalar devam etmektedir. Bu araştırmalar sırasında düşük seviyedeki mikrodalga ışınların sağlığa olan etkisi incelenmektedir.

Bir Cevap Yazın