Şeker hastaları yaban mersini tüketmeli mi?

yaban-mersini-suyu-faydalariYaban mersini tıbbi açıdan çok eski dönemlerden itibaren yiyecek olarak kullanılmıştır. Bunun ilk başta şeker hastalığı ve kalp hastalıkları dahil olmak üzere, çok sayıda hastalığa karşı iyi geldiği bilinmektedir. İçinde antosiyanosit denen antioksidanlar olduğu için, vücutta hastalıkların meydana gelmesine sebep olan serbest radikaller açısından koruyucu etki yapar. Bu bitkinin meyvesiyle hazırlanan çayı, göz sağlığı, sindirim sistemi sorunları ve kan dolaşımına kadar vücutta olumlu etkileri bulunmaktadır. Doğada yaban mersinin yaklaşık 450 farklı türü bulunur. Bu nedenle bütün bir yıl boyunca her zaman bulunabilir. Kan pıhtılaşmasını önleyen ve damar tıkanıklığına karşı koruyucu etkileri olan bu şifalı bitkinin bugüne kadar herhangi bir yan etkisi kesin olarak tespit edilmemiştir.

Yaban mersini zararları var mıdır?

Yaban mersininin bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yaban mersinin bitkisinin yaprakları ve meyvesini güvenle kullanabilirsiniz. Ancak yapraklarından elde edilen maddenin içeriğinde tanen bulunmaktadır. Bu nedenle aşırı miktarda tüketildiğinde, kişide aşırı kilo kaybı, kalp spazmı geçirme ya da ölümcül etkilere sebep olabilir. Bunun yanında düzenli olarak kullanılan  ilaçlar varsa, yaban mersini bu ilaçların etkisini azaltabilir. Özellikle kanın pıhtılaşmasını önleyen etkisi olan bitkinin, kadınlardaki adet döneminde aşırı kanamaya sebep olması mümkün olabilir. Bir yaralanma sırasında kan pıhtılaşmasını önleyici etki göstereceğinden, kişilerde aşırı kan kaybına sebep olabilir. Bu yüzden özellikle herhangi bir cerrahi bir müdahaleden önce ya da sonra içinde yaban mersini olan gıdaların ve içeceklerin tüketilmemesi önerilir. Kan inceltici ilaç alan kişilerde yaban mersiniyle hazırlanmış olan besinleri tüketirse, ilaç olumsuz etkiler yapabilir.

Şeker hastaları yaban mersini bitkisini nasıl kullanmalıdır?

Yaban mersi bitkisinin özelliklerinden birisi de kan şekerini düşürmesidir. Bu nedenle şeker hastası olan ve şeker hapı kullanan kişiler yaban mersini içeren ürünlerini kullanmak için mutlaka doktoruna danışmalıdır. Kullanmış oldukları ilaçlar kan şekerini dengelemek yerine, kişilerde kan şekeri düşmesine sebep olabilir. Yaban mersini fazla miktarda tüketilirse, yan etkileri de artar. Bütün şifalı bitkilerde olduğu gibi, yaprakları ve meyveleri uygun dozlar halinde tüketilmeli ve bunun için mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Tavsiye edilen kadar tüketilirse, sağlığa yararlı etkileri tam olarak görülür.

Bir Cevap Yazın