Meyvelerin vitaminleri nelerdir?

Çoğu insanın sadece akşam yemeklerinden sonra televizyon karşısında tükettiği meyveler, aslında gün içinde de düzenli olarak yenmesi gereken bir besin grubudur. Genel olarak sahip oldukları vitaminler yönünden zengin olmaları kadar içerdikleri yüksek lif oranıyla da kilo vermek için idealdirler. Düzenli meyve yiyen insanların daha uzun yaşadığı, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranlarının daha düşük olduğu yapılan bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Yüksek oranda potasyum minerali içeren elma, sahip olduğu A, C ve K vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Elma içerdiği yüksek A vitamini sayesinde, antioksidan özellik gösteren bir meyvedir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak uyguladığınız diyetlerde, vücuttaki yağların atılımını kolaylaştırır. Cilt güzelliğiniz için de oldukça faydalı olan elma, cildinizin yenilenmesine yardımcı olur. Elma içerdiği kimyasallarla vücutta tokluk hissi oluşmasını sağlar. Diyet programlarınızın ara öğünlerinde yiyeceğiniz bir elma, iştahınızı kontrol etmede size büyük bir katkı sağlayacaktır. Şeker hastalığından kaynaklanan fazla kilolardan da, yeşil ya da kırmızı elma yiyerek kurtulabilirsiniz.

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için meyve tüketmeye özen gösterirken, bazı meyveleri bilinçli olarak tüketmeniz gerekmektedir. Örneğin; birçok vitamin ve yararlı kimyasal içeren incir, oldukça tatlı bir meyve olduğu için kilo almanıza da sebep olabilir. 100 gram taze incir 80 kalori değerine sahipken, kuru incirin 100 gramında yaklaşık 275 kalori vardır. Bu da demek oluyor ki; faydalı olacağını düşünerek yiyeceğiniz kuru incir, dikkat etmezseniz aslında kilo almanızın sebebi olabilir. Taze ya da kuru inciri tüketirken aşırıya kaçmamanızın, kilo almamanız açısından son derece önemli olduğunun altını çizmekte fayda var.

Kuru incirin tokluk hissi verdiği bilinen bir gerçektir. Ancak özellikle kuru incir, diyet yaparken kendi başına bir ara öğün besini olarak görülmeli ve birkaç taneden fazla yenilmemelidir. Kalp kaslarını güçlendirerek kan akışını hızlandıran çilek de, metabolizma hızınızı arttırarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olmaktadır. Günlük C  vitamini ihtiyacımızı karşılamak için ideal bir meyve olan çilek, 100 gramında yaklaşık olarak 69 mg. C vitamini  içermektedir ki bu da tam olarak günlük ihtiyacımıza denk gelmektedir. Sahip olduğu yüksek orandaki lifler sayesinde  çilek, bağırsaklarda sindirilirken su çeker ve uzun süre tok kalmamızı sağlar.

Bir Cevap Yazın