Merak etmek ne demek?

merakMerak, sözlük anlamı ile bir konuyu öğrenmek ya da anlamak için duyulan arzu, istek, kaygı ve tasa demektir. Merak sadece insanlara değil, hayvanlarda da mahsus olan; araştırmaya ve gözlemlemeye dair duyulan isteği yansıtan davranış biçiminin tetikleyicisi olan histir.

Merak duygusu, teknolojik, bilimsel, sosyal, vb. birçok alanda gelişmenin, ilerlemenin önünü açan hayati önemde bir duygudur. Merak etme hissiyatı olmamış olsaydı, dünya bugünkü düzeyine gelemez, bilimsel anlamda bu derece ileri buluşlar ve tespitler gerçekleştirilemez idi.  Bundan sonraki ilerlemelerin de yine tetikleyicisi insanın doğasında var olan bu daha fazlasını öğrenme ve anlama isteği olacaktır. Merak edilen konuların bilgiye dönüşmesi, kalıcılığı da beraberinde getirmektedir. Bilgiye dönüşmeyen meraklar, doğal olarak, kalıcılıktan uzak olacaktır .

Merak etme, merak edileni araştırma, öğrenme ve bilgiye dönüştürme; çocukluk yaşlarda edinilmesi gereken bir alışkanlık, bir öğreti biçimidir. Ebeveynlerin, eğitimcilerin çocukları bu yönde desteklemesi bu nedenle oldukça önemlidir.

Merak, aslında insanda ve hayvanda doğuştan var olan bir dürtüdür. Bir bebeğin yürümeyi, konuşmayı öğrenmesi ve sonraki yaşlarda gerçekleştirdiği tüm gelişmeler merak duygusunun sonucunda oluşan ilerlemelerdir. Merak duygusu içgüdüsel var olan bir yeti olduğundan, geliştirilmesi gereken husus merak duygusunun araştırma ve gözlemleme ile desteklenerek ortaya bir bilginin konabilmesi aşamalarıdır. Eğitim sistemlerinin bu husus baz alınarak planlanması oldukça önemlidir ki eğitim sistemlerinde eğilim de bu yöndedir. Ezbere dayalı sistemlerden hızla uzaklaşmaya başlayan eğitim dünyası; soru sormayı teşvik eden yeni teknikleri uygulamaya taşımaktadır. Daha fazla merak eden yeni nesilleri yetiştirme amacı ile uygulamaya alınan bu yeni tekniklerin başarılı sonuçları da hemen alınmaya başlamıştır ancak çok daha katma değeri yüksek sonuçlar gelecekte görülecektir.

Bir Cevap Yazın