Huzursuz bacak sendromu nedir?

Uykhuzursuz bacak sendromuu ya da dinlenme gibi hareketsiz durumlarda bacaklarda oluşan uyuşma, karıncalanma gibi sıkıntılı haller nedeni ile bacağı hareket ettirme ihtiyacı duyulması şeklinde gelişen sendroma “huzursuz bacak sendromu” denilmektedir. Ayağa kalkıp yürümeye başlandığında ya da bacak hareket ettirildiğinde geçen bu sendromu özellikleri geceleri büyük sıkıntı yaratabilmektedir.

Huzursuz bacak sendromunun görülme sıklığı yaklaşık olarak %5 oranındadır. Her cinste görülebilmekte olup, cinsiyet ile görülme sıklığı arasında tespit edilmiş bir bağlantı yoktur. Her yaşta da görülebilmekle beraber, ileri yaşlarda verdiği sıkıntı daha fazla olmaktadır.

Huzursuz bacak sendromuna maruz kalan kişilerin sıklıkla paylaştığı yakınmalardan bazıları şu şekildedir:

  • Yatarken, otururken, uyurken ya da arabada, uçakta, otobüste seyahat esnasında uzun süre hareketsiz kalındığında hissedilen ve gittikçe artan bacaklarda karıncalanma, uyuşma, ağrı, yanma gibi şikayetler oluşmaktadır.
  • Bacaklarda oluşan karıncalanma, ağrı, yanma gibi rahatsızlıklar hareket edildiğinde tamamen ya da büyük oranda geçmektedir.
  • Bacaklarda oluşan bu tarz sıkıntılar en fazla akşam saatlerinde oluşmakta, geceleri dayanılmaz bir hal almaktadır. Huzursuz bacak sendromundan muzdarip hastaların en yoğun şikayetleri gece uykularıdır. Geceleri huzurlu bir uyku uyumak bu hastalar için bazen imkansz bir hal almaktadır.

Huzursuz bacak sendromu ciddi sonuçları olan, hayati riskler oluşturabilecek bir hastalık değildir. Ancak, günlük yaşam konforunu ciddi oranda bozan bir problemdir. Genetik yatkınlık bu hastalıkta önemli oranda geçerli olup, ailede bu tarz bir rahatsızlığı olan kişiler varsa huzursuz bacak sendromunun görülme olasılığı yüksek olacaktır. Ancak, yatkınlıklar belirlenebilse bile bu hastalığın nedeni tam olarak bilinememektedir.

Huzursuz bacak sendromunun belirtileri çoğu zaman romatizma gibi eklem hastalıkları ile karıştırıldığından, hastalığın teşhisi zaman alabilmektedir. Bu noktada, hastaların farkında olması gereken husus şudur ki; eklem hastalıklarında ağrı hareket ile artmaktadır. Ancak, huzursuz bacak sendromunda farklılık ağrıların ve diğer tüm şikayetlerin tam tersine hareket ile azalması hatta yok olmasıdır.

Huzursuz bacak sendromunun standart bir tedavi şekli yoktur. Hastalığın altında yatan neden belirlenebilmiş ise bu nedenin tıbbi tedavisi gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında hastalığın verdiği sıkıntıların hareket ile azaldığı bilindiğinden hastaların günlük hayatlarında düzenli egzersiz yapmaları da konforu yakalamak açısından yardımcı olmaktadır. Ancak, kalıcı rahatlama için egzersiz yeterli olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın