Mehmet Akif Ersoy kimdir?

mehmet- akif-ersoy1873 yılında İstanbul’ fatih ilçesinde dünyaya gelen Mehmet Akif, babasının imamlık yaptığı Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde nüfusa kayıt olduğu için nüfusta doğum yeri Bayramiç olarak görünür. Babası fatih camii medrese hocalarından Mehmet Tahir Efendi, annesi Emine şerif hanımdır. Babasının verdiği “ragif” isminin yerini babasının vefatından sonra arkadaşlarının ve annesinin kullanmaya başladığı Akif ismi almıştır. Kız kardeşinin ismi Nuriye’dir

İlk öğrenimine adetler gereği  4 yıl, 4 ay, 4 günlükken Emir buhari mektebinde başlayıp, iki yıl sonra ilk okul bölümüne geçti.  Fatih merkezi rüştiyesinde orta öğretimine devam ederken, babasından Arapça dersleri aldı.  Türkçe, Arapça, farsça ve fransızca derslerinde sürekli birinci olan Mehmet Akif’i en çok etkileyen kişi dönemin hürriyetperver aydınlarından hersekli hoca kadri efendidir.

1885’te mülkiye İdadisi’ne kayıt oldu yüksek öğrenimine devam ederken babasını kaybetti. Büyük fatih yangınında evlerini de kaybeden aile yoksulluğa düştü. Babasının öğrencisi Mustafa Sıtkı’nın aynı arsa üzerine yaptığı eve yerleştikten sonra biran önce meslek sahibi olmak ve yatılı okumak isteyen Akif yeni açılan ziraat ve baytar mektebine kayıt oldu.  Okulun son iki yılında şiire olan ilgisi iyice yoğunlaştı. Mezuniyetinden sonra hazine-i fünun dergisinde iki gazeli, mekteb mecmuasında “ kur’an’a hitab” adlı şiiri yayınlandı.  6 ay içerisinde kur’an’ı ezberleyip hafız oldu.

İstiklal marşımızın yazarı olan, Vatan şairi ve milli şair olarak anılan Mehmet Akif; şair, düşünür, veteriner, milletvekili, vaiz, hafız ve kur’an mütercimi dir.  İstiklal madalyası sahibidir. Görüşlerinden dolayı kimilerince “gavur baytar” , “ yobaz Akif” olarak anılmıştır.

Ziraat bakanlığında veteriner müfettişliği yardımcılığı yaptı. Görevi gereği Rumeli, Anadolu, Arnavutluk ve Arabistan da bulunması dolayısı ile halkla iç içeydi. 1898 yılında Mehmet emin bey’in kızı ismet hanımla evlendi.  Cemile, feride, Suadi, İbrahim, Naide, Emin ve Tahir adlı 7 çocuğu dünyaya geldi.  Edebiyatla olan ilişkisi şiir yazarak ve edebiyat öğretmenliği yaparak devam ettirdi. 2, meşrutiyet ilan edildiğinde umur-i baytariye dairesi müdür yardımcılığı yapan Mehmet Akif ve onbir arkadaşı ittihat ve terakkiye katıldı. Mehmet Akif 2. meşrutiyetle birlikte yayın hayatına başlamıştır.  Müdafaa-i milliye cemiyetinde Recaizade Ekrem, Abdulhak Hamit, Süleyman Nazif ve cenap Şahabettin ile birlikte halkı edebiyat yoluyla aydınlatmak için çalıştı. Teşkilat-ı mahsusa tarafından İngiliz propagandasına, karşı propaganda yapmak göreviyle Arabistan’a gönderildi. Çanakkale savaşını yakından takip eden şair savaşın zafer ile sonuçlandığını Arabistan’da iken almış ve büyük coşku yaşayarak Çanakkale Destanı’nı yazmıştır.  Dönüşünde iki ay Lübnan da kalan Mehmet Akif burada “necid çöllerinden medineye” adlı şiirinde bu yolculuğunu anlatmıştır.

Milli eğitim bakanı Hamdullah Suphi bey’in ricası ile ulusal marş yarışmasına katıldı. Yarışmaya konulan 500 liralık ödül nedeniyle ilk başlarda katılmak istememişti. Sırat-ı müstakim ve hakimiyet-i  milliye de 17 şubat günü yayınlanan şiir, Hamdullah Suphi tarafından mecliste okunduktan sonra 12 mart 1921 de milli marş olarak kabul edildi. Yarışmadan kazandığı ödülü dar’ül mesai vakfına bağışlamıştır.

Şiir yazmaya baytar mektebinde başlayan Akif, 1908’ den itibaren aruz ölçüsü ile hikayeler yazmaya başladı. Hikayelerinde halkın sıkıntılarını dile getiren Mehmet Akif, balkan savaşından sonra destansı şiirler yazmaya başladı.

Eserleri:

Mehmet Âkif bütün şiirlerini Safahat adı altında ve yedi ciltte toplamıştır.

Safahat

Süleymaniye Kürsüsünde

Hakkın Sesleri

Fatih Kürsü­sünde

Hatıralar

Âsım

Gölgeler

Başlıkları ile ciltleri yayınlanmıştır.

Şiirleri:

Hayatın Anlamı Senin Bakısların’da

Seyfi Baba

Adamlığın Yolu Nerdense, Bul Da Girmeye Bak.

Ah O Din Nerde

Âhiret Yolu

Ahlakımız Yükselmeli

Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak

Ayrılık Hissi Nasıl Girdi Sizin Beyninize?

Azmine Sarıl

Bayram

Bir Gece

Birlik

Birlik bağı

Bülbül

Canan yurdu

Cenk marşı

Çanakkale Şehitlerine

Çocuklara

Durmayalım

Duygusuz Olmak

Edirne

Eser

Ey Âdem Oğlu

Ey Âdem Oğlu Allah Aşkı

Ey Yolcu, Uyan!

Fatih Camii

Gitme Ey Yolcu

Hasta

Haya Öğren

Haya Sıyrılmış İnmiş

Hüsran

İki  Üç Balta Ayırmaz Bizi Mazimizden

İstiklâl Marşı

Kıssadan Hisse

Kosova

Leyla

Meyhane

Müslümanlık Nerde

Necid Çöllerinde

Nerdesin

Nevruz’a

Oğlum ,Bu Temenni Neye Benzer ,Bana Bak

Olmaz ya… Tabii…

Ordunun Duası

Pek Hazin Bir Mevlid Gecesi

Resim İçin

Ressam Haklı

Sabah iskambil atar kahvede, akşam domine…

Safahat İçin

Sırtlan

Sultan Yalısı

Süleymaniye Kürsüsünden

Şark

Şehidler Abidesi İçin

Tebrik

Tek Hakikat

Tükürün

Uyan

Ümidin Her Zaman Haib

Ya Rab Bu Uğursuz Gecenin Yok Mu Sabahı?

Ye’s

Yeis Yok

Zulmü Alkışlayamam

 

 

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Mehmet Akif Ersoy kimdir?

 • 11 Aralık 2013 tarihinde, saat 13:59
  Permalink

  valla bunu ben akşama kadar yazamam kısaltsınlar bi zamet yani bizde 4. sınıf öğrencisiyiz buna öğretmenim bana yıldız atar yani oFFFFF oFFFFF annem bana aferin diyecek

  Yanıtla
 • 11 Aralık 2013 tarihinde, saat 13:55
  Permalink

  çokkkk uzun yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: