Muharrem ayı nedir?

muharrem-asureMuharrem ayı pek çok kişinin de bildiği gibi öncelikle aşure ayı olarak bilinir. Ancak sadece aşure yapılan bir ay olması ile değil yaşanmış önemli olayları nedeni ile Muharrem ayı özel ve önemli bir aydır. Manevi olarak büyük bir değeri olan bu ayda yaşanmış pek çok olay bulunmasının yanı sıra pek çok dinde de önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu ayda yaşanmış önemli olaylara değinmek gerekirse;

  • Hz. Adem ve Hz. Havva’nın dünyaya gönderildiği zaman.
  • Hz. Nuh’un yaşadığı büyük tufanın yaşandığı zaman.
  • Hz. Hüseyin’in şehit edildiği zaman.
  • Hz. Musa’nın Firavun’dan kurtarıldığı zaman.
  • Hz. Adem ile Hz. Havva’nın tekrar bir araya geldiği zaman.
  • Hz. İbrahim’in Nemrut’tan kurtarıldığı zaman.

Kısacası Muharrem ayı sahip olduğu bu tarihi zamanları ile önemli aylardan bir tanesidir. Müslümanlar için öneli olan bir başka yanı da hicri yılbaşının olmasıdır. Muharrem ayının önemli olmasının bir başka nedeni de bu ayın bolluk ve bereket yılı ayı olarak görülmesidir. Bu ay içinde peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) savaş yapılması yasak ve haram olarak saymıştır. Bunun yanı sıra bu ay içinde oruç tutmak, aşure yapmak da hayırlı ve faziletli ilan edilmiştir. Bu ay içinde oruç tutulması Hristiyanlık ve Musevilik dinlerinde de bulunuyor. Diğer dinlerde üç kuralı olmamasına rağmen bu ay içinde Müslümanlar oruç tutmak istediklerinde üç oruç tutarlar. Bunun nedeni ise diğer dinlerle yapılan ibadetin birbirine benzememesi gerektiğidir. Bu ay içinde hem gelenek haline gelen hem de önemli görülen olaylardan bir tanesi de aşuredir. Daha çok aşure ile anılan ve bilinen bir ay olan Muharrem ayında aşure yapılması kültürümüzdeki geleneklerden de bir tanesidir.

Aşure yapılması Nuh Tufanı’nın ardından benimsenmiş ve yapılan bir yemek türü. Büyük tufandan sonra Hz. Nuh’un gemisindeki insanların getirdikleri tüm yiyecekler bir kazanda kaynatılıp verilmiş. Aşure ismi Arapça kökenli bir isimdir. Aşura Arap dilinde on anlamına gelir. Aşure olarak literatüre geçer ve Muharrem ayının onuncu gününde yapıldığı için aşure ismini alır.

Bu ay içinde yapılan ibadetler, işlenen hayırlar ve yapılan bütün iyilikler daha fazlası ile ödüllendirileceği müjdelenmiştir. Bu nedenle Muharrem ayı bolluk, bereket ve fazilet ayı olarak anılmaktadır. Bu ay içinde oruç tutmak zorunlu olmadığı için sadece sünnet olarak değeri olan bir ibadettir.

Bir Cevap Yazın