Mate çayının faydaları nelerdir?

Güney Amerika’da yetişen “Ilex Paraguayensis” adlı bitkinin yeşil yaprakları olan matenin ilk kullanıcıları Güney Amerika yerlileri olup, sonraları Cizvit rahipleri tarafından düzenli olarak üretilmiş ve uyarıcı etkisinden dolayı çay ve kahve yerine günlük olarak tüketilmiştir. Yüzyıllardır Güney Amerika yerlileri tarafından güç ve şifa kaynağı olarak kullanılan mate çayı, bu özellikleri ile kıtanın milli içeceği olarak akbul edilmektedir.
“Yerba mate” bitkisi, küçük boylu ve yağmur ormanlarında çok yetişen bodur bir ağaç olup Akdeniz havzasında Suriye, Türkiye, Lübnan ve Ürdün’de de yetiştirilmektedir. Bu ağacın yaprakları, yani Mate yaprağı, çay şeklinde demlenerek bir çok hastalığa iyi geldiği gibi zayıflama ve kilo verme için de ideal bir bitkisel çay formülünün ham maddesi olarak da bilinmektedir. Tropik veya yari tropik iklimlerde yetişmektedir. Avrupa’da “yeşil altın” adi ile bilinir. Son yıllardaki popüler ismi ise “yağ yakmaya yardımcı çay” olarak geçmektedir.
maytyaprağı
Mate Çayı, daha çok Paraguay’da yetişen tropikal bir bitkiden elde edildiği için bazı yerlerde Paraguay Çayı olarak da bilinmektedir. Mate Çayı bütün dünyada obezite tedavisinde kullanılmaktadır. Vücutta yağ emilimini engelleyen mate çayı aynı zamanda yağların hızlı yakılmasını sağlıyor ve vücuttan su atılımını kolaylaştırıyor.
Mate çayının içinde 196 tane etkin madde bulunmaktadır. İçerisindeki bu etkin maddelerin bir kısmı yeşil çayda da bulunur. Mate çayı içildiğinde zindelik, canlılık ve hareket kazandırırken, sakinleştirici bir etki de yaratır. Ayrıca mate çayı, çayda bulunan teofilin ve kakaoda bulunan teobramin maddelerinin her ikisini de içerir. Bu maddeler ise vücuda enerji veren maddelerdir.

Mate bitkisi B1, B2, B3, A, C, E ve B5 gibi vitaminlerin yanında manganez, klorofil, selenyum, fosfor, demir, magnezyum, potasyum, protein yapı taşı olan 15 amino asit çeşidi ve kalsiyum içermektedir. Yeşil çayın antioksidan etkisinden daha kuvvetli bir antioksidan etkisine sahip olan mate çayı, kalp damar hastalıklarına ve romatizmaya da iyi gelmektedir.

2001 yılında 47 adet obezite hastası üzerinde yapılan araştırmada günde 3 defa bir çay bardağı 45 gün boyunca mate çayı içirilen kişilerde 2-3 kilo zayıflama tespit edilmiştir. Ayrıca bitkisel zayıflama destek ürünü kullananlarda 2 ayda 6 kilo kalıcı zayıflama görülmüştür.

Vücudun direncini arttırıcı özelliğe sahip olan mate yaprağının bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Dokuları dış etkenlerden korur. Mate çayı ve mate yaprağının yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır. Doğal yenileyici ve tazelendirici özelliği vardır.

Mate çayı orta ve hafif dereceli depresyon tedavisinde kullanılır ve kaygıyı azaltır. Sinüsleri açan mate çayı alerjilere karşı da kullanılır. Vitamin bakımından son derece zengindir. Antioksidan özelliğine sahiptir. Canlılık verir ve kalbi güçlendirir Bağışıklık sistemini güçlendirir. İltihap önleyici özelliği ile birçok soruna karşı etkilidir. Sindirime yardımcı olur ve idrar söktürür. Zihni açar ve konsantrasyonu arttırır. Metabolizmayı hızlandırır.

Bir Cevap Yazın