Matador nedir?

matadorİspanya’da ve İspanyol kültürünün yaşandığı yerlerde; bir arena üzerinde gerçekleşen boğa güreşinin dövüşçüsü rolündeki kişiye “matador” denir. Matador, kelimesi İspanyolca “torero” kelimesinden gelir.

Matadorun ana amacı seyircilere eğlenceli, heyecanlı bir seyir yaşatabilmek adına boğayı mümkün olduğunca oyalayıp, yormaktır. Elindeki kırmızı örtü ve üzerindeki “traje de luces” adı verilen özel giysi ile matador, eğlencenin ve heyecanın dozunu artırabilmek için sürekli olarak boğayı kendine çekecek hamleler gerçekleştirir. Reflekslerin kuvvetli olması, soğukkanlılık ve cesaret ile açıklanabilecek bu mücadelede kazanan genelde matadorlardır. Yorulan ve çoğu zaman yaralanan boğ,a güreşin sonunda öldürülür. Bu sebeple de kanlı bir eğlence olarak anılan ve  özellikle hayvanseverler tarafından yoğun şekilde tepki çeken boğa güreşleri,  tüm eleştirilere rağmen bir İspanyol geleneği olarak yaşatılmaya devam eder. Bölgeye giden turistlerin de en yoğun ilgi gösterdiği yöresel bir gösteridir aynı zamanda. Bazen çok küçük yaşta matadorların da yer alabildiği boğa güreşleri yabancılar açısından yoğun şekilde ilgi ve merak konusu olmaktadır.

Boğa güreşlerinde genelde yaralanan ve ölen boğa olmakla birlikte, birçok kez matadorlar da ölümcül olabilen yaralanmalara maruz kalabilmektedir. Aşırı derecede kızdırılmış, çoğu zaman yaralı olan boğa can havliyle, matadorun beklemediği ani ve sıradışı saldırıları ile istenmeyen ve beklenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Hayatını kaybeden ya da mesleğine devam edemeyecek derecede yara alan matadorlar boğa güreşlerinin tarihinde mevcuttur.

Gelenekler milletlerin sahip çıktığı, ısrarla yaşatmaya devam ettiği, milletleri var eden önemli ögelerdir. Ancak, boğa güreşi gibi içinde bir başka canlının zarar gördüğü, kan aktığı gelenekler diğer insanlar tarafından çoğu zaman anlaşılması, sahiplenilmesi, sempati ile karşılanması zor olgular olabilmektedir. Görülen odur ki, boğa güreşleri tüm bu tartışmaların içinde var olmaya, matadorlar da doğal olarak güreşmeye devam edeceklerdir.

Bir Cevap Yazın