Hayvanlar dünyayı nasıl görür?

hayvanlarGörme duyusu, canlıların hayatlarına dair en önemli özellikleridir. İnsanoğlu kendisi dışındaki canlılar açısından görme yetisinin ne şekilde ve ne kadar var olduğunu; hayvanların  da dünyayı insanlar gibi görüp görmediğini merak etmiş, bu alanda birçok çalışma ve gözlem gerçekleştirmiştir. Bu çalışmaların sonucunda elde edilen veriler ışığında anlaşılmıştır ki, hayvanların türlerine göre dünyayı görüş şekilleri farklıdır. Bazı hayvanlar açısından durumu ele alacak olursak, sonuç şu şekildedir;

Kediler: Gece görüşü insanlara nazaran çok daha iyi olan kediler, sanılanın aksine güçlü bir görüş becerisine sahip değildirler. Sadece mavi ve yeşil rengi ayırt edebilmektedirler. Duyma ve hissetme yetileri görme yetilerinden daha gelişmiştir. Ancak, yan görüşleri insanlardan çok daha ileridir.

Köpekler: Köpekler ve kedilerin görüş becerileri birbirine benzemektedir. Köpekler de insanlardan daha düşük bir renk algısına sahiptirler. Yan görüşleri ve gece görüşleri insanlardan daha ileridir. Kırmızı gibi uzun dalga boyundaki renkleri daha iyi ayırt edebilirler.

Yılanlar: Yılanların oldukça ilginç bir görme sistemleri mevcuttur. İki aşamalı bu sistemde bir aşama renkleri, diğeri ise ısıyı ayırt edebilmektedir. Yani yılanlar ısı kanalı ile de, bir nevi dedektör misali,  etraflarındaki nesneleri ve canlıları görebilmekte ve ayırt edebilmektedirler.

Sinekler: Sineklerin görme sistemleri parçalı bir yapıya sahiptir. Bu yapı “birleşik göz” olarak da bilinir. Bu nedenle de görme şekilleri ve kaliteleri insanlardan oldukça farklıdır. Böceklerin genelinde olduğu gibi işleyen bu parçalı görme sisteminde 30 bin parçaya kadar ayrılmış bir yapının görülebilmesi söz konusudur. Renk algılamaları insanlardan daha ileridir. Metrelerce uzaklıktaki nesneyi rengi ile ayırt edebilirler.

Arılar: Arılar da birleşik göz yapısına sahiptirler. Ancak, sineklerden ve diğer böceklerden farklı olarak renk algılamaları kuvvetli değildir. Kırmızı rengi örneğin algılayamazlar. Sarı, mavi ve yeşil rengi ayırt edebilirler. Arıların, gözleri renkten ziyade ışığa duyarlıdır. Bu nedenle de ultraviyole ışınları görebilme yetileri vardır.

Kuşlar: Kuşlar, gün ışığında, renkleri ve ultraviyole ışınları insanlardan çok daha ileri seviyede görebilirler. Ancak, baykuş gibi bazı istisnalar hariç gece görüşleri yoktur. Avcı olarak bilinen kuş türlerinde uzağı görme yetileri oldukça ileridir.

Bir Cevap Yazın