Aşk nasıl başlar?

ask_ciftAşk büyük bir etkiyle başlar. Kalabalıkların içinde bir kişiyi herkesten farklı görmekle ve ona karşı yoğun beğeni hissetmekle ortaya çıkar. Heyecan, kalp çarpıntısı, gözlerin parlaması, o kişiye odaklanmış merak, normalden daha neşeli, enerjik olma gibi belirtilerle kendini belli eder ve aşık olunan kişiyi düşünmeden duramamak gibi, özellikle iş hayatını çok zorlayıcı bir boyuta ulaşır.

İnsanın aklını başından alan, oldukça gizemli ve büyüleyici bir duygudur aşk.

Peki neden o? Neden bir başkası değil de o? Aşk üzerine araştırmalar yapan bilim adamları bunun tamamen nörolojik bir süreç olduğunu bildiriyorlar. Bu duruma göre insan ne zaman, kime aşık olacağını asla bilemez. Çünkü ipler vücuttaki kimyasalların elindedir.

Aşk kapımızı çaldığında vücudumuzda neler olduğuna bir bakalım.

Aşık olacağımız kişiyle karşılaştığımızda beynimizin belli bölümleri birdenbire  etkinleşiyor ve bizi şaşkın bir halde o kişiye bakmaya zorluyor. Beynimizde yaşanan durumun adı elektrokimyasal değişim. O anda dopamin, norepinefrin, feniletilamin gibi başlıca sinir ileticilerinin seviyesi ani bir yükselişe geçiyor ve bu kimyasal haberciler beyinde hızlı bir şekilde dolaşmaya başlıyorlar.  Böylece aşık olma hissi kısa sürede tüm beynimizi sarıyor. Beynimizden çıkan aşık olduğumuz mesajı daha sonra sinir ağı boyunca tüm vücuda yayılıyor ve bizler inanılmaz bir ruh hali içinde adeta yeniden doğmuş gibi hissetmeye başlıyoruz.

Yukarıda bahsettiğimiz üç sinir ileticisinden daha düşük seviyede salgılanan serotonin kimyasalı sayesinde de aşık olduğumuz kişiye saplantılı bir halde bağlanıp kalıyoruz.

Yani, bizler için son derece sıra dışı olan aşk, bilim adamı gözüyle vücudumuzdaki ani kimyasal değişimin klasik bir sonucu. İlginç değil mi?

“Peki neden o?” sorusunu bu defa “Neden bir başkasını değil de onu görünce vücutta ani kimyasal değişim yaşanıyor?” şeklinde yineleyebiliriz; çünkü hâlâ bir cevabı yok. Bilimin de yetersiz kaldığı nokta bu.

34 thoughts on “Aşk nasıl başlar?

 • 14 Ağustos 2015 tarihinde, saat 18:53
  Permalink

  peki aşık oldun bi kere görüştükten sonra hayal kırıklığınla karşılaştın o zaman ne oluyor?

  Yanıtla
 • 11 Mart 2015 tarihinde, saat 17:23
  Permalink

  harika bir yazı.Ellerinize Sağlık…

  Yanıtla
 • 16 Şubat 2015 tarihinde, saat 14:48
  Permalink

  ask erkese yaramaz eyer onu gercekten seviorsan susma
  ona onu sevdini binkere binlerkes soyle cunku bu bir gercek
  hayal deil sevmishsen eyer hersheye, ama herseye katlanirsin bunu sakin unutmayin

  Yanıtla
 • 06 Şubat 2015 tarihinde, saat 16:55
  Permalink

  merhaba benim ilk askim boyle basladi…ilk okuluma giderken ilk gorusde gordugumde ona nifret etdim..cok kavgalarimiz oldu ..tahmin ede bilmeyeceyiniz kadar..sonra bir yil gecdi…sonralar bir bakdimki her gun onu gormek istiyorum..yine kavgalar etmek istiyorumm..okuldan ciktim .mecburen! sonralar okula onun icin gitdim 2-3 kere.onu gorunce kalbim yerinden cikicakdi….bir defa duydumki o da beni seviyoo…sizce bu gercek “ask”mi??

  Yanıtla
 • 06 Şubat 2015 tarihinde, saat 14:56
  Permalink

  Aşk herşeyden güzeldir. Ama bazen acı verir bazen tutku yani aşk güzel bişey. herkes aşkını yasasın

  Yanıtla
 • 23 Ocak 2015 tarihinde, saat 19:15
  Permalink

  Aşk aşk seni seviyorum

  Yanıtla
 • 21 Ocak 2015 tarihinde, saat 15:43
  Permalink

  sizce aşk basitmi

  Yanıtla
 • 21 Ocak 2015 tarihinde, saat 15:42
  Permalink

  sizce aşk basitmi?

  Yanıtla
 • 21 Ocak 2015 tarihinde, saat 15:41
  Permalink

  bence aşk çok farklı bir şey anlatmak çok zor olabilir herkez aşık olacaktır sizde oturup düşünün kime aşıksınız?hadi size baybay:)

  Yanıtla
 • 19 Aralık 2014 tarihinde, saat 19:02
  Permalink

  Askk ishte naptini bilmezsin ki

  Yanıtla
 • 17 Ekim 2014 tarihinde, saat 19:07
  Permalink

  birisini sevdim gittim söyledim şimdi çok mutluyum çünkü o yanımda sevdiğiniz kişiye onu sevdiğinizi söyleyin derste onun gözlerini takip edin ama yakalanmayın.

  Yanıtla
 • 16 Ekim 2014 tarihinde, saat 22:57
  Permalink

  seni seviyorum keçimmmmmmmm sana bir türlü derdimi anlatamadım seviyorum ulennnnnnnnn

  Yanıtla
 • 03 Ekim 2014 tarihinde, saat 06:54
  Permalink

  her aşk nefretle başlar diyorlar ama olmuyor

  Yanıtla
 • 28 Eylül 2014 tarihinde, saat 01:23
  Permalink

  Aşk öyle acımasız bi duyguki binde bir iki seveni mutlu ediyo anlık mutluluktan bahsetmiyorum kastım ömürlük bir kere aşık ol ve karşındakinin oldum sanışına kandıktan sonra gidişiyle bitiremedigin koca bi ömürde yalnız onu ara zamamnın merhemini sürdükçe ismiyle açılan bi yarayla bi ömür kana ve bi kez daha kandır kendini ya bi başkasının melegiyle yada seni melek yapcak bi başkasıyla başkasının meleginin vefasındaki yapmacıklıga kanmayıp melegi oldugumuz bi başkasını vefasızca kandırarak ve hiç bitmeyen mutlu bi hayatın göz yaşlarını süslüyen Aşk duygusunun binlerce figüranı

  Yanıtla
 • 12 Haziran 2014 tarihinde, saat 23:58
  Permalink

  Bence aşk öyle güzel bişey ama bi okadarda acı verici ama öbür yandan bakarsan ayakların yerden kesiliyor, ellerin tutuluyor ağzın dilin tutuluyor. Onunla konuşmak istersin ama konuşamazsın

  Yanıtla
  • 22 Temmuz 2014 tarihinde, saat 14:51
   Permalink

   haklisin

 • 01 Haziran 2014 tarihinde, saat 01:01
  Permalink

  Onun olduğu okula gittiğimde bütün okulun erkeklerini veya kızlarını bakıyordum bi baktım o benim gözüme çarptı o benim gözüme çarpınca da ben onun gözlerinin içine baktım kalbimden bir ses geldi sen buna aşık olacaksın diye günler geçti aylar geçti ben ona baka baka kaldım ama onu görünce ellerim ayaklarım titriyordu kalbimin çığlıklarını bi görseniz ama ben onunla konuşmaya cesaret edemiyordum bi yandan öğretmenim diye görecek diye çoook korkuyordum ama veee hep hayallerim suya battı keşke bütün şeyleri bir araya bırakıp onu konuşursaydım böyle olmazdı belki ama şimdi ne yapsam olmaz çünkü o benden daha büyük artık o başka okula gitti ve benim ona aşık olduğumu bilmeden a ben onun için yandım kör oldum bir konuşmak icin artik hepp kaybetim şimdi okula gidesim gelmiyor çalışasım gelmiyor off off o gidince bende kayboldum artık ayağım kırıldı artık yürüyemez oldum aşkta bazen kazanır bazen de kaybedersin

  Yanıtla
  • 12 Aralık 2014 tarihinde, saat 06:06
   Permalink

   ben okul başladığında okula ğitmiştim orda bir çocuk vardı ama bizim sınıftaydı sonra o benim yan sıramda oturuyordu ben ona bakınca kalbim pır pır atı o bana bakınca onun da kalbi atı sonra başka sınıfa giti benim umutlarım döküldü sonra baktım ki başka birisini seviyor bende ğitim ben seni seviyorum dedim oda bende de ama yalan söylüyor başkasını seviyordu sonra artık onu sevmedim ama hala kalbimde bunu bilsin

 • 21 Mart 2014 tarihinde, saat 20:49
  Permalink

  İlk Seni Sevmedim ama kendini bana aşık ettirdin şuan seni çok seviyorum nedense … Seni Seviyorum

  Yanıtla
 • 25 Şubat 2014 tarihinde, saat 21:37
  Permalink

  Aşka uçarsan kanatlar yanar
  Aşka uçmasan kanatlar neye yarar
  Aşka varınca kanadı kim arar

  Yanıtla
 • 25 Şubat 2014 tarihinde, saat 21:27
  Permalink

  Eyer ben seni sevdim diye kızdıysan
  Sende beni sev intikam al
  _________:-) ___________

  Yanıtla
 • 25 Şubat 2014 tarihinde, saat 21:15
  Permalink

  Eyer ben seni sevdim diye kızdıysan
  Sende beni sev intikam al

  Yanıtla
 • 25 Şubat 2014 tarihinde, saat 00:48
  Permalink

  Aşk yorumlanmaz yaşanır
  Biz aşkımızı elimizde mum gibi değil
  Kalbimizde kurşun gibi taşırız
  🙂

  Yanıtla
 • 23 Ocak 2014 tarihinde, saat 16:49
  Permalink

  aşk anlatılmaz yaşanır

  Yanıtla
 • 31 Aralık 2013 tarihinde, saat 04:24
  Permalink

  kıymalı papara yemeği yemekte fayda var unutmaya bire bir .
  çayı tuzlu iç arkasindan …
  üstüne bide çerez gotur
  sabah uyandiginda bisi kalmaz

  Yanıtla
 • 17 Ekim 2013 tarihinde, saat 06:08
  Permalink

  Aşk o kadar karmaşık dengesiz bir durum ki. En imkansız kişiye gider vurulursun, onu görünce gereksiz bir tebessüm,kalbin yerinden çıkacak gibi çarpar, beraber bulunduğunuz ortamlarda gözlerinizi alamazsınız. Size ilgisi varsa laf ebeliği yapar, alt etmeye çalışır, sataşmalar, sürekli didişir. Sen uzaklaşırsın, kaçarsın çünkü imkansızdır. Ama o sana inat gelir uğraşır seninle, küslükte tutamazsın. En fazla 3 gün yine konuşmak zorunda kalırsın. Çünkü üzmek istemezsin, o üzgünse, bi derdi varsa hemen anlarsın ama yanına gidip teselli edemezsin. İçin parçalanır, otursan konuşsan içindekileri döksen kuş kadar hafif olacaksın ama nafile… ÇÜNKÜ İMKANSIZDIR.

  Yanıtla
 • 22 Ağustos 2013 tarihinde, saat 20:20
  Permalink

  onu gördüğümden beri hiç hissetmediğim duygular içerisindeyim ne yapacağımı nasıl davranacağımı bilmiyorum her zamn mantığımla yola çıkardım ama o söz konusu oldumu dünya farklı dönüyor sanki ne yazayım ki şimdi hiç bir dilde tarifi yok bu duygunun ..çok güzel bi duygu ama bi o kadar da acı verici ben onu seviyorum ama onun bundan haberi yok olsada ne düşüneceğini bilmiyorum ama kendini bi benim yerime koysa bide benim gözümden baksa kendine o öyle bi yerdeki anlatılmaz ..ne yapacağımı bilmez haldeyim kalbim konuş diyor ama bi yanımda ya kötü olursa diyor içimde taşıyamıyorum artık ağır geliyor yüksek bi yere çıkıp haykırmak istiyorum neden aşk böyle imkansızlıklar üzerine kuruluyor diye neden benm gibi hissetmiyor o da yada neden ben cesaret edip te söyleyemiyorum … şimdi size soruyorum ne yapmalıyım çünkü ben ne yapacağımı bilmez haldeym..?

  Yanıtla
  • 12 Haziran 2014 tarihinde, saat 23:55
   Permalink

   Bence hiç düşünmeden git yüzüne söyle seni anlar çünkü bende aynı senin gibiydim ama artık değilim.. git söyle çekinme!

 • 21 Haziran 2013 tarihinde, saat 23:25
  Permalink

  iki yıl olcak onla tanışalı ilk gördügümden beri sevyorum onu artık görmyorum unutamıyorumm yardım edin

  Yanıtla
 • 23 Nisan 2013 tarihinde, saat 18:17
  Permalink

  Oda Seni Seviyormuş neden unutasın git peşine

  Yanıtla
  • 25 Şubat 2014 tarihinde, saat 00:52
   Permalink

   Sen çok biliyor bay aşk doktor kolaysa sen git:-)

 • 15 Nisan 2013 tarihinde, saat 18:27
  Permalink

  ben bir kişiye aşık oldum meğersem oda beni seviyormuş ama şimdi o taşındı onu hiç göremiyorum ama heran aklımda o var onu unutmaya çalışıyorum ama unutamıyarum lütfen yardım edin onu nasıl unuturum

  Yanıtla
  • 22 Temmuz 2014 tarihinde, saat 14:55
   Permalink

   baska kiza asik ol ozaman unutursun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: