Masa tenisinde topa nasıl falso verilir?

masa tenisinde falsoMasa tenisi en sevilen, birçok ortamda oynanabilen, hatta ev versiyonları da olan popüler spor dallarından biridir. Oldukça seri olmayı, kuvvetli reflekslere sahip olmayı gerektiren masa tenisinde rakibin vuruşlarını karşılama becerisi kadar, etkili vuruşlarda bulunma yeteneği de galibiyetin önünü açan hususlardır.

Etkili vuruşlar denildiğinde öne çıkan türlerden biri de falsolu vuruşlardır. Falsolu vuruşlar masa tenisinde, topun hızını keserek, rakibin güçlü atak yapmasını engellemek adına tercih edilirler. Masa tenisinde falsolu vuruş gerçekleştirebilmek için masa tenisi raketi ile “kesme” tabir edilen şekilde, raketin alt yarısına tekabül eden kısım ile topa vurulur. Topa vuruş anı ise topun düşmeye başladığı andır. Topun raketin üstüne gelmesi beklenir. Ancak, ileri seviye oyunlarda topa, zıplama anında da vurulması söz konusudur. Bu vuruşu gerçekleştirirken raketin üst kısmı size doğru, alt kısmı ise sizden ileride olacak şekilde tutulması önemlidir. Dirsek bu vuruş sırasında hareket halinde olmamalıdır.

Masa tenisinde falsolu vuruşlar defansif amaçlı da kullanılabilmektedir, zira kesme uygulandığında topun hızı düşer ve kontrol kesme uygulayan oyuncuya geçer. Oyunu yavaşlatmak isteyen, yeni bir hızlı atak ile cevap vermek istemeyen oyuncu kesme ile topa falso verir ve oyunu yavaşlatarak, karşı tarafın da güçlü bir atak ile gelmesini engeller.

Bir Cevap Yazın