Bilardoda topa nasıl falso verilir?

bilardo falsoBilardo zeka ve tekniğin birlikteliğinde, ıstaka ve özel bir masa üzerindeki renkli toplar ile oynanan, iki farklı tipi olan oldukça ilginç ve zor sporlardan biridir. Cepli bilardo ve cepsiz bilardo şeklinde iki farklı bilardo oyunu vardır. Bu iki oyun arasındaki fark “cep” diye tabir edilen deliklerin, bilardo masasında olması ya da olmaması halidir. Cepli bilardo, Amerikan bilardosu ve Snooker adlı türleri; cepsiz bilardo ise “3-bant” adındaki türü kapsar.

Bilardoda vuruşlar büyük önem kazanır. Teknik ile kastedilen de zaten bu vuruşlardaki beceridir. Çok fazla çalışarak bu teknikler elde edilebilir ve geliştirilebilirler. Bilardoda falsolu vuruş çok önemlidir. Zira, bandlar yardımı ile hedeflenen noktaya ulaştırılmak istenen topun çoğu zaman iyi planlanmış kavisler ile yönlendirilmeleri gerekmektedir.

Bilardoda falso iki şekilde oluşmaktadır. Bunlardan ilki topa düz bir vuruş ile vurulması, topun falsoyu banda çarparak kendisinin kazanması şeklinde oluşur. İkinci yol ise topa, falso kazandıran bir vuruş ile vurulmasıdır. Topun falso kazanması için, ıstaka ile topa, merkez nokta dışından, sağdan ya da soldan bir noktadan temas edilmesi gerekmektedir. Düz ya da ters falso adı verilen bu vuruşlar ile topa saat yönünde ya da saat yönünün tersinde bir kavis, yani falso, kazandırılır.

Bir Cevap Yazın