Futbolda topa nasıl falso verilir?

falsolu vurusTüm dünyada en fazla seyircisi olan spor dalı futboldur.  Futbol, spor dalı olmaktan da çıkmış, adeta bir sektör halini almıştır. Futbolun seyir kalitesini artıran en önemli husus atılan gollerin sayısı ve kalitesidir.  Falsolu vuruşlar ile atılan goller, rövaşata ile atılan goller, kafa golleri, uzak mesafeden atılan direkt goller seyri en keyifli goller arasındadır. Falsolu vuruşlar, hem rakip futbolcuların, hem de rakip kalecinin, topun yönünü doğru tayin etmesini engelleyeceğinden, doğru noktadan başarılı bir şekilde gerçekleştirilen falsolu vuruşların sonunun gol olması kaçınılmazdır.

Topa falso kazandırmak için önemli olan iki nokta vardır; ayağın kullanılan kısmı, topun vurulan kısmı. Bu iki noktayı doğru belirlemek için ise topun gitmesi istenen yön baz alınmalıdır.

Topun sağa doğru falso kazanması isteniyor ise; topa temas etmeden önce, “destek ayak” olarak da tabir edilen boşta kalacak ayağı sabitlemek gerekmektedir. Sol ayak sabitlendiğinde, serbest kalan sağ bacağı kalçadan sallayarak, sağ ayağın iç kısmı topun alt orta kısmına temas edecek şekilde şut çekilir. Bu şekilde şut çekildiğinde, top sağa doğru kavis çizerek hedefe doğru yani sol tarafa yönelecektir.

Topun sola doğru falso kazanması isteniyor ise, sağ ayağı destek ayak yapmak suretiyle, aynı şutu sol ayak ile çekmek yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın