Mangal nasıl yakılır?

mangal-yakmakYaz aylarının değişmez eğlencesidir mangal. Ancak, mangal yakmayı eğlence olarak algılayanlar daha ziyade pişen etleri yiyenlerdir, zira mangalı yakan kişi için mangalın eğlence olarak tanımlandığını sanmıyoruz. Mangalı başarıyla yakmak aslında sanıldığı kadar zor bir iş değildir, yeter ki bazı püf noktalarına riayet ediliyor olsun.

Bu püf noktalarının ne olduğunu şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Mangal yakmak için önemli olan husus mangal kömürlerinin tutuşup iyice yanmasını sağlamaktır. Bu amaçla kullanılan tutuşturucu malzemelerden edinmiş olmak gerekmektedir. Ancak hemen hatırlatalım, mangalınız daha önce kullanılmış ise içi kül dolu olmasın, temiz bir mangal ile işe başlamalısınız.
  • Tutuşturcu malzeme olarak seçenekler farklı farklıdır. Halk arasından en yaygın ve pratik çözüm gazete kağıdı kullanmaktır. Ancak, gazete kağıdı kullanmak durumunda iseniz, kağıtları çok fazla sıkıp burmadan kullanın ve çok miktarda gazete kağıdı kullanmayın. Aksi halde yanan gazetelerden çıkan is can sıkıcı olabilir. Tutuştucu malzeme olarak gaz, vb. yanıcı madde kullanılmasına da şahit olunmakla berabe, bunu kesinlikle tasiye etmiyoruz. Zira, küçük bir ateş hedeflerken büyük bir tehlike yaratmak söz konusu olacaktır. Son dönemde tutuşturma için tüketicinin işini kolaylaştıran ürünler piyasaya sürülmüştür, tutuştucu jeller, kendiliğinden yanan kömürler, vb. Bu tarz ürünlerden de yararlanabilirsiniz ancak kullanım talimatlarına uymayı ihmal etmeyin.
  • Tutuştucu malzeme ile kömür arasına çıra ve ince çalı çırpı benzeri odun parçaları koyun. Bunlar kömürün kolay yanmasını sağlarken, oluşan köz ateşinin de kalıcı olmasını temin edecektir.
  • En son kata da artık mangal kömürlerinizi koyun. Tutuşturucu malzemeyi yaktıktan sonra yavaş yavaş ateşin malzemelere iyice nüfuz ettiğine şahit olun. Bu aşamadan sonra ateşin hem sönmemesi, hem de iyi bir şekilde yanıp devam etmesi için yelleme dediğimiz bir aparat ile ateşin üzerinde hafif esintiler oluşturun.
  • Kömürler iyice yanıp köz olduktanm sonra artık managalınız et pişirmeye hazırdır. Yanmamış kömür varken kesinikle etlerinizi mangala koymayın.

Bir Cevap Yazın